minj
Lokality

 Mineralogie 

Mariánská skála v Ústí nad Labem
(den konání 3.7. 2013)
lom
Aktuální stav lomu - směr V.


   Konečně jsem po více než roce splnil slib. Jelikož měli všichni zúčastnění volný čas, tak jsem vzal Honzu s Jirkou do Mariánky. Přidal se k nám ještě Martin. Počasí nám přálo, a tak ani nepršelo ani nebylo velké vedro a bylo polojasno. Sešli jsme se ve tři hodiny na vrátnici, ukázal jsem hlídači povolení a za chvíli už jsme byli na 3. etáži, která je dnes nejvyšší dostupnou etáží. Sice se zde již netěží, ale i přesto se zde objevuje zajímavý materiál při padání kamení z lomových stěn. Našel jsem si tu tedy jeden pěkný žlutý natrolit a šli jsme na 5. etáž, kde je vždy nejvíce nálezů a kde se již poměrně dost rozjíždí těžba 6. etáže. 
martin
Martin při práci s Thorem...


natrolit
Dutina oranžově zbarveného natrolitu s kalcitem
(Mariánská skála).
Šířka dutiny 93 mm.
   Honza se nám ztratil už na začátku a byl téměř celou dobu jen na jednom místě, což se mu vyplatilo a našel několik pěkných dutin s červenými natrolity. Jirka prozkoumával velké balvany, které jsou hlavním zdrojem nejlepších místních dutin a nějaké pěkné natrolity s kalcity také našel. Martin opět najel na svou strategii pořádně projít jedno místo a to podle mě zrovna v nejbohatší části lomu a také se mu to vyplatilo. S Jirkou našli a rozumně naformátovali pěknou cca. 12 cm velkou dutinu natrolitu.


   Prostě pouze samý natrolit a někde kalcit, což je zde normální. Já jsem ale našel v jenom místě dva balvany velmi bohaté na dutiny. Parageneze minerálů v těchto balvanech byla: béžový nebo sněhově BÍLÝ natrolit (v Mariánské skále poněkud vzácná barva natrolitu) + čirý a bílý apofylit s krystaly do 10 mm. V těchto dutinách se nenacházel téměř žádný kalcit a spíše než z Mariánské skály mi některé natrolity připomínají Dobrnou. Jirka mi se svojí velkou palicí pomohl některé vzorky vymlátit a už jsem jen balil do novin a pečlivě skládal do přepravky.
apofylit
Estetický vzorek natrolitu s XX apofylitu (Mariánská skála).
Velikost vzorku 92 mm.


apofylit
Natrolit porostlý až 10 mm velkými XX apofylitu (Mariánská skála).
Velikost vzorku 144 mm.

   Bohužel jsme s Martinem zjistili, že nás Martinův táta nevyzvedne, a tak jsem domluvil odvoz u svých rodičů. Měli jsme ještě asi hodinu a půl, a tak jsme se různě toulali po lomu, přičemž jsem našel v jednom dost alterovaném balvanu znělce dutinu s neurčeným minerálem (pravděpodobně kalcit) a s černými keříčky vyrůstajícími do prostoru, což budou pravděpodobně krystalované manganové sole. Potom jsem se ještě zašel podívat na novou 6. etáž a našel jsem jeden pěkný růžový natrolit, který všichni přehlédli, jelikož byl silně zaprášený.

   Moje dnešní (celkově již jedenáctá) návštěva lomu se povedla a všichni našli alespoň jeden pěkný sbírkový vzorek natrolitu, přestože zde již dlouho nebyl odstřel a minulý týden zde byl Dominik s tátou. Co víc si přát?


EDIT 2023:

   Vzoreček manganových solí stále někde mám v archivu a teprve při pročítání této reportáže jsem si na něj vzpomněl. Možná by stálo za to vzít tento vzorek na mikrosondu a podívat se o co se vlastně jedná.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Bílý natrolit porostlý XX apofylitu a kalcit
FOTO 2 = Žlutě zbarvený natrolit
FOTO 3 = Kalcit
FOTO 4Dutina oranžově zbarveného natrolitu s kalcitem
FOTO 5
Natrolit s XX apofylitu
FOTO 6 = Natrolit pokrytý XX fluorapofylitu
FOTO 7Estetický vzorek natrolitu s XX apofylitu
FOTO 8Zajímavá dutina pravděpodobně s kalcitem a černými manganovými solemi
FOTO 9Dutina s natrolitem a drobnými XX apofylitu
FOTO 10Růžový natrolit s kalcitem
FOTO 11Sněhově bílý natrolit s apoflitem
FOTO 12Natrolit porostlý až 10 mm velkými XX apofylitu
FOTO 13Dutiny s natrolitem porostlým XX apofylitu
FOTO 14Plochá dutina růžového natrolitu




Jakub Mysliveček ©