minj
Lokality

 Mineralogie 

Střižovický vrch, Dolní Zálezly
(den konání 30.3. 2014)

zatisi
Krásné zátiší na Moravanském potoce.


   Na dnešek jsem měl připravenou paleontologickou výpravu, ale nakonec se musí odložit na později, jelikož bychom se s Martinem sami dva nedoplatili za benzín. Zvolili jsme tedy pro krásný nedělní den blízkou lokalitu Dolní Zálezly, kterou poslední rok prozkoumáváme, zda by se tu ještě něco z dávné slavné doby nenašlo a výsledky nás překvapily. Ještě předtím jsme však měli v plánu zkontrolovat jeden výskyt vzácnějšího typu horniny, tedy spíše skla - obsidiánu. V ČR o žádném výskytu vulkanického skla nevím, a tak by byla skvělá zpráva najít lokalitu tohoto materiálu.
natrolit
Jeden z dokumentačních vzorků natrolitu.


natrolit
Další dokumentační vzorek natrolitu.
   Jak už to ale při našich průzkumných výpravách bývá, nenašli jsme žádné vulkanické sklo. Je to opravdu škoda, jelikož podle Martina se v lese, kde jsme hledali, válel jeden balvan vedle druhého. Jedno z těchto skel má však z doby kdy ještě nesbíral doma, a tak ho budu muset podrobněji prozkoumat, zda-li se opravdu jedná o přírodní vulkanické sklo. Jeden malý kousek tohoto skla mám od Martina z velmi dávných dob doma, ale je příliš malý na nějaké závěry.


   Druhou lokalitou byla dnes opomíjená lokalita Dolní Zálezly. Zde jsme měli v plánu pokračovat v průzkumu blízkého okolí obce a pokračovat tak v průzkumu, který jsme zde provedli před rokem. Jaro nás zde vítalo lesy s koberci fialových, růžových, bílých a žlutých jarních květin a zpěvem ptáků. Výsledky průzkumu byly však velmi rozporuplné. Nalezly jsme totiž spoustu dutin s minerály, ale málokdy v lepší kvalitě. Nejvíce nacházeným minerálem byl kalcit, dále fakolit a také natrolit. V jednom výchozu Martin natrefil na polohu s žilkami natrolitu, které místy naduřovaly do dutin v brekcii čediče. Bohužel téměř všechny dutiny s natrolitem byly znehodnoceny rezavým povlakem, který povrch natrolitů naprosto zničil.
martin
Martin při hledání fakolitů.


fakolit
Drůza krystalů fakolitu na puklině čedičové brekcie (Dolní Zálezly). Velikost vzorku 85 mm.
   Možná že by na tomto výchoze mohly být i neznehodnocené dutiny natrolitu, ale budeme zde muset trochu více zapracovat. Posledním místem, kde jsme se dnes zastavili, byl výchoz čedičové brekcie s výskytem krásných až 7 mm krystalů čirého a bílého fakolitu. Za cca hodinu a půl jsme si zde však každý našli pouze jeden lepší vzorek. Dnešní výprava tedy byla zajímavá, ale nic závratného nepřinesla. Snad z těch natrolitů něco nakonec při dalších návštěvách bude ...

P.S. Dva vzorky „obsidiánu“ z dřívější doby, které na lokalitě Martin našel, se nakonec ukázaly být klasickým struskovým sklem.



FOTO = Lokalita
FOTO 1Drůza krystalů fakolitu na puklině čedičové brekcie




Jakub Mysliveček ©