minj
Lokality


Expedice Severozápad - 1. den
(den konání 4.8. 2015)

ametyst
Právě nalezená drúza ametystu, která vypršela z jílu na lokalitě ametystů u Halže.


   Již asi 2 roky přemýšlíme, že by jsme využili relativně volného času o prázdninách a vydali se někam dál na lokality, které jsou vzdálenější než klasický radius kam jezdíme. V minulých letech jsme vždy nějak nenašli společně čas, ale letos jsme si dali pevný termín a vytvořili plán kam pojedeme. Naší první společná vícedenní šutrácká expedice měla vést do střední části Krušných hor, dále měla pokračovat do oblasti Slavkovského rudního revíru a končit měla třetí den ve Valči. Plán byl, auto připravené bylo a počasí mělo být také skvělé s jednou velkou nevýhodou - nějnižší teploty měly být mírně pod 30 °C. Trasu jsme vybírali tak, aby se jsme se večer mohli vykoupat v nějaké vodní nádrži a denně nenavštěvovali víc jak 3 lokality.
hradiste
 Aktuální stav zarůstající haldy u Hradiště.


hematit
Hezká ukázka hematitu - lebníku (Hradiště u Kadaně).
Velikost vzorku 46 mm.
   První den jsem vyjel v půl deváté, postupně vyzvedl všechny účastníky (Jirka, Martin a Dominik).  První lokalitou měla být před dvěma lety rozvážená halda u Hradiště u Kadaně.
   Lokalita za tu dobu velmi zarostla a sběr je zde komplikovaný. My jsme zde kopali cca 2 hodiny na různých mísech dokud konečně nevypadlo několik malých lebníkovitých hematitů. Samozřejmě správné místo našel Jirka, který opět využil svůj dar najít nejlepší flek na lokalitě. Vzorky se mu ale moc nelíbili a tak nám je rozdal. 


   Druhou lokalitou bylo skarnové ložisko na Mýtince. S klukama jsme zde ještě nebyli, ale Jirka hned věděl kam má jít a během chvíle jsme měli vzorků tolik, že jsme je nemohli unést. Jednalo se o vzorky krystalů epidotu, ortoklasu a aktinolitu. Vzácně se objevil kalcit. Potom ale přišly problémy. První problém byla parta archeologů, kteří nám zakázali kopat v jednom místě lokality (na archeology se až podezřele moc vyznali v tom, kde jsou dobré polohy s epidoty). Nu což, my jsme stejně celou dobu kopali jinde. S Dominikem jsme se šli projít po lese a chtěli jsme se pokusit najít nějaké vzorky křemenných hmot na řezání a leštění. To se nám v uspokojivých ukázkách nepodařilo. Při zpáteční cestě jsme viděli jak Martin s Jirkou stojí u auta. Druhým problémem totiž byl příslušník Lesů ČR, který nám řekl, že tam nesmíme parkovat a máme se okamžitě sbalit a odjet. 

mytinka
Skarnový výchoz na Mýtince.


epidot
Krystal epidotu s krystaly aktinolitu (Mýtinka - skarnový výchoz).
Velikost vzorku 47 mm.
   Nechtěli jsme problémy a tak jsme si sbalili nejlepší vzorky, hromadu jich tam nechali volně ležet pro zájemce a vydali se dále. Ještě jsme se pořádně poohlédli po zákazu vjezdu bez povolení, ale žádnou jsme nenašli.
   Pokračovali jsme dále a jelikož jsme měli ještě 2 hodinky času před plánovaným odjezdem z Mýtinky, tak jsme se zastavili jen na kukačku bez nářadí (dokonce i bez kladivek) na tzv. Ametystové Halži. Toto staré pinkoviště je dnes poměrně dost prokopané a některé díry jsou docela ostuda. Právě z toho důvodu jsme sem šli bez nářadí, aby jsme neprovokovali. Přesto se na některých kamenech našly ukázky krystalovaných ametystů a to i v pěkných ukázkách. Důvod? Dříve nebyly vidět a jednoduše vypršely z jílu.


   Posledním místem, které jsme navštívili byla kousek vedle ležící lokalita Kovářská. Tu jsme nakonec hledali asi hodinu, ale přeci jen našli, když jsme se rozdělili a Martin za chvíli volal, že našel haldu. Na haldě se čile kope, ale pravděpodobně to nebudou žádné super vzorky. Zkrátka jsme jen zkoukli haldu, já si vzal jeden kusový baryt a jeli jsme stanovat.
   Na místo našeho přespání jsme dorazili již téměř za tmy. Možná že i díky tomu jsme nenašli po horkém dni tak očekávanou vodní hladinu. Postavili jsme si stan, udělali jídlo a šli spát. Na druhý den jsme měli naplánovanou stěžejní lokalitu expedice.

Pokračování expedice zde.
ametyst
Ametyst (Halže - ametystová).
Velikost vzorku 84 mm.


FOTO = Lokalita Hradiště
FOTO 1Hematit
FOTO 2Hezká ukázka hematitu - lebníku

FOTO = Lokalita Mýtinka - skarnový výchoz
FOTO 1Krystaly aktinolitu s živci
FOTO 2Krystaly epidotu a živců
FOTO 3
Krystal epidotu s krystaly aktinolitu
FOTO 4Epidoty s krystaly živců, aktinolitu a muskovitu
FOTO 5Epidoty s krystaly živců
FOTO 6
Krystaly živců a aktinolitu
FOTO 7Epidoty s krystaly živců, aktinolitu a agregát kalcitu

FOTO = Lokalita Halže (ametystová)
FOTO 1Ametyst
FOTO 2Ametyst
FOTO 3
Ametyst
FOTO 4Ametyst

FOTO = Lokalita Kovářská
FOTO 1Baryt




Jakub Mysliveček ©