minj
Lokality

 Mineralogická  burza

12. ročník amatérské burzy minerálů ve Strašnicích
(den konání 23.1. 2016)

burza
Hlavní chodba na burze po největším návalu lidí kolem půl dvanácté.


   Na dnešní den jsem se obzvláště těšil, jelikož jsme se s kamarády měli podívat na amatérskou burzu minerálů ve Strašnicích, která je zároveň první mineralogickou burzou nového roku u nás. První komplikace nastala, když Martin den předem zjistil, že nemá vůbec stůl a mohl by ho dostat, ale bohužel již né u nás (email s přihláškou nedošel), takže Martin nakonec nejel a druhý problém byl, že přestože jsme měli domluveno, že stoly budeme mít alespoň s Dominikem vedle sebe, tak jsme měli stoly 6 ploch od sebe. Díky tomu jsme nemohli moc odcházet od svých stolů a když ano, tak jen na chvilku. Samozřejmě je pochopitelné, že při burze takového rozsahu se mohou podobné chyby stát a zbytek burzy byl opravdu profesionálně zařízen. 
skoryl
Ukončený krystal skorylu s dravitovým lemem (Dolní Bory).
 Velikost vzorku 13 mm.
Dar od kamaráda Michala.


Drúza xx barytu posypaných xx kalcitu (Bánská Štiavnice - stará baňa 50. léta 20. století).
Velikost vzorku 93 mm.
   Také stoly byly o něco dražší než stálo v přihlášce, ale poplatek za stůl byl stále nižší než na Smíchovské burze konané před měsícem a to za příjemných 70 Kč (později jsem zjistil, že do ceny byl započítán i poplatek za vstup na burzu). Líbil se mi ale systém, který oraganizátoři vytvořili jako prevenci proti obchodníkům. Jeden stůl stál oněch 70 Kč, avšak každý další stůl k tomu stál 250 Kč, což nejspíše především obchodníky s cetkami a podobně odradilo a tak takových stolů bylo minimum. Naproti tomu sběratelů, kteří prodávali vlastní sběry bylo mnohem více, než na jiných burzách. Burza byla velmi rozsáhlá, ale bohužel jsem se omezil pouze na hlavní chodbu s cca 30ti stoly, což byla asi třetina všech výstavních ploch. 


   Já jsem na svém stole nabízel to, co se minule na Smíchově neudalo a doplnil tyto vzorky o nějaké vzorky co jsem měl v depozitáři. Nabízel jsem vzorky severočeských zeolitů, radiobaryty a kalcity z Jeníkova, typické vzorky z Krupky a také z mnoha dalších lokalit. Ze stolu mi zmizela cca polovina kamenů, za což mi děkovala má záda, jelikož jsem domů nemusel táhnout těch 30 kilo vzorků co jsem táhl na burzu.
   Co se týče vzorků, které jsem si koupil, tak mne hned u vedlejšího stolu zaujal historický vzorek barytu pocukrovaný krystalky kalcitu z lokality Bánská Štiavnica pocházející z 50. let 20. století. Dále jsem si pořídil hezký střední vzoreček se dvěma celými jedinci trilobita druhu Ellipsocephalus hoffi z Jinců a především mám největší radost z velké drúzy krystalů křemene velkými až 5 cm, na které místy nasedají krystaly ortoklasu. Tento téměř 20 cm velký vzorek z žíly Lukáš v Krupce mne stál pouhých 150 Kč a popravdě jsem se velmi divil, že nezmizel již dříve.
hoffi
 Ellipsocephalus hoffi (Jince).
Velikost vzorku 80 mm.
Zakoupeno za 50 Kč.


kremen
 Drúza xx křemene, na které místy nasedají xx ortoklasu (Krupka - žíla Lukáš). Velikost vzorku 167 mm.
   Každopádně burza se mi líbila především kvůli jedné věci. Často k mému stolu totiž přicházeli lidé, které jsem vůbec neznal, ale oni znali mě díky těmto stránkám. A právě tito lidé mě nejvíce potěšili, jelikož byli všichni velice příjemní. Povídali jsme si o lokalitách, minerálech a určoval jsem také přinesené kameny. Takže toto a samozřejmě také popovídání s kamarády či známými sběrateli bylo na burze to nejpříjemnější.
   Příští rok se určitě také znovu zůčastním, jelikož tato burza je prozatím asi nejlepší, na které jsem byl. :)


FOTO = Burza
FOTO 1Drúza xx barytu posypaných xx kalcitu
FOTO 2 = Ukončený krystal skorylu s dravitovým lemem
FOTO 3Ellipsocephalus hoffi
FOTO 4Drúza xx aragonitu na natrolitu
FOTO 5
Drúza xx křemene, na které místy nasedají xx ortoklasu
FOTO 6Agregát lepidolitu




Jakub Mysliveček ©