minj
Lokality

 Mineralogie 

Jeníkov u Duchcova
(den konání 23.10. 2016)

jenikov
Podoba lomu na podzim.


   Tento semestr to mám s volným časem poměrně špatné, jelikož jediný den kdy se dá jezdit na šutry je neděle a to samozřejmě znamená, že se mi nalezené vzorky hromadí na mytí a následně již není čas na jejich vyfocení a publikaci na stránkách.  Samozřejmě, že toto by šlo udělat o týden později, ale raději si zajedu na další lokalitu, než že bych pracoval na reportážích. Proto se omlouvám, že mohou vznikat prodlevy s publikací jednotlivých reportáží.
jenikov
Dominik obhlíží do čeho se dnes pustit.


Vzorek s krystaly radiobarytu (Jeníkov u Duchcova). Velikost vzorku 142 mm.
   Tuto neděli jsme se s klukama domlouvali, že konečně taky někam vyrazíme, jelikož poslední společná výprava byla někdy začátkem září, když nepočítám čtyřdenní exkurzi na Slovensko, kde byl i Dominik. Martinovi se neděle na šutry nehodí a tak nakonec nejel a my s Dominikem jsme se rozhodli, že vyrazíme do Jeníkova, kde jsme již delší dobu nebyli. Samozřejmě že slibované slunečné počasí byly jen sliby a realita byla zamračené až mlhavé počasí s relativně příjemnými teplotami kolem 12 stupňů. Do Jeníkova jsme dorazili kolem jedenácté a v půl dvanácté jsme se již pustili do práce.


   Lom vypadá stále stejně, jen je stále více zaplavován. Odhady na to, kdy se lom zatopí tak, že již nebude možné sbírat na spodním nalezišti si již netroufám říkat, jelikož hladina různě osciluje. Jednou se sníží o půl metru podruhé se o metr zase zvýší, ale za poslední tři roky se hladina zvedla cca o 2,5 metru. Přestože se v lomu nachází více míst, kde lze kopat radiobaryty věnujeme se tedy nejníže položeným místům, kterým hrozí brzké zatopení. Díky tvrdosti křemence a nutnosti velkých fyzických výkonů k získání lepších vzorků této lokalitě ani moc neuškodila masová popularizace na internetu. 
radiobaryt
Drúza radiobarytu (Jeníkov u Duchcova). Velikost vzorku 128 mm.


radiobaryt
 Krystaly oranžového barytu na který narůstají tmavě zelené krystaly radiobarytu.
   My jsme pokračovali v prohlubování trhliny, ve které kopeme už od začátku minulého roku. Je vidět, že sběratelé se zde pokouší získat vzorky radiobarytu, ale houževnatost křemence jim to moc nedovoluje. My jsme si přinesli pořádné nářadí s tím, že jsme tentokrát 10 kg palici nechali v autě, že ji nebudeme potřebovat. Po pár bouchnutí mojí 4 kilovkou sem i ale zlomila násada a bylo. Naštěstí jsme měli ještě 5 kilovku od Martina, se kterou jsme ale nedokázali pořádně pracovat díky délce násady (vážně nechápu, jak s tím Martin dokáže pracovat). 


   Dominik se nejdříve snažil o kus dál kopat novou rýhu, ale puklina byla slabá a lepší drúzy by se objevili asi až po delší době, tak se po chvíli přidal ke mně a společně jsme prohlubovali rýhu. Vzorky radiobarytu na sebe nenechaly dlouho čekat. Bohužel jejich kvalita ani velikost krystalů nedosahovala předchozích nálezů z tohoto místa. Respektive vzorky to nebyly špatné vzorky, ale jestli některý ze vzorků půjde do sbírky nevím, když mám lepší. Dominik si ale jistě některé radiobaryty do sbírky dá, jelikož toto byla jeho první úspěšná návštěva lokality (od roku 2010!). Opravdu vždy když jsme zde spolu byli, tak jsme měli smůlu a dnes jsme to konečně zlomili. 
radiobaryt
 Nakonec se povedl trochu větší kousek.


radiobaryt
 Po rychlém omytí vzorků vykoukly krásné krystaly radiobarytu.
   Dominik se byl i podívat po pyritech, ale v tu chvíli se do lomu vřítila banda motokrosových šílenců a pohyb po slínovcových etážích se stal dost nebezpečným, tak se raději stáhl. Nakonec jsme nalezené vzorky narychlo omyli přímo na lokalitě, vybrali to nejlepší a zbylé vzorky, které nás už tolik nezaujaly jsme zde nechali pro případné zájemce. Z lokality jsme odjížděli kolem půl páté směr Ústí. V Ústí když jsem vyhazoval Dominika se mi ještě samo d sebe zamklo auto s klíčky uvnitř, natočeným motorem a puštěným topením, takže jsem ještě musel sehnat náhradní klíče a pak už jsem jel konečně domu.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Vzorek s krystaly radiobarytu
FOTO 2 = Drúza radiobarytu
FOTO 3 = Puklina s krystaly oranžového barytu, které porůstají krystaly tmavě zeleného radiobarytu





Jakub Mysliveček ©