minj
Lokality

 Mineralogie 

Mariánská skála, Rytina soutěska
(den konání 12.6. 2016)

marianka
Na 6. etáži v lomu Mariánská skála.


   Po včerejší akci s dětmi v Praze jsem si nebyl úplně jistý, jestli nějakou výpravu na šutry zvládnu, ale říkal jsem si, že si aspoň od těch malých raketek odpočinu. Počasí mělo být tak akorát na šutry, tedy zamračené s příjemnými teplotami. Co svět nechtěl, ráno před odjezdem začalo pršet. Už už jsme chtěli výpravu zrušit, když nás s Martinem Jirka přemluvil, že to s tím deštěm nebude tak horké. Nakonec jsme tedy navzdory předpovědi vyrazili a udělali jsme dobře.
opal
Můj nejlepší dnešní nález - dutina natrolitu s hladinkou opálu.


Pohled na výchoz s ukázkami zeolitů.
   První naplánovanou lokalitou byla naše oblíbená Mariánská skála. Já měl dnes dokonce na této lokalitě jubileum, jelikož jsem zde byl již po dvacáté! Za tu dobu jsem toho už dost našel a tak mě materiál z odstřelu na 2. etáži ani materiál z odstřelu na 6. etáži moc nezaujal. Byl jsem tak trochu otrávený s tím, že nic lepšího než mám doma už nenajdu. U větších balvanu na 5. etáži jsem přehodnotil situaci. Obsahovali poměrně dost dutin a mohli tedy být zajímavé - po rozbití. Palicí jsem se oháněl jak to jen šlo a výsledek byl špatný. Nic extra nevypadlo. Už jsem to chtěl balit když v tom vypadla první zajímavější dutina s natrolitem. Kluci mezitím vyrazili výše na 3. etáž prozkoumat část odstřelu z 2. etáže, která tam napadala. 


   Já chtěl jít pomalu za nimi, když v tom jsem mezi balvany zahlédl už naformátovou dutinu s natrolity. Vzal jsem jí a jen vydechl úžasem. Právě jsem našel svůj nejlepší vzorek opálu z Mariánské skály. Můj třetí a zatím nejlepší opál se sice nenachází v žádné špičkové dutině, ale samotný opál je velmi pěkný a poměrně velký. Na této lokalitě se jedná o velmi vzácný minerál, takže jsem měl velkou radost. Ještě chvilku jsem rozbíjel balvany a pak se vydal za ostatními. Martin mezitím rozbíjel šutry na 3. etáži, ale Jirka se po cestě zastavil na jednom zajímavém místě s jehlicemi natrolitu jak sám řekl: "jako z Dobranky". Na tomto místě jsme se potom všichni pokoušeli něco najít, ale Jirkův první vzorek jsme nakonec nepřekonali. 
fakolit
Ihned po příchodu na lokalitu jsme nacházeli podobné vzorky.


fakolit
Krystaly fakolitu s krystaly kalcitu (Rytina soutěska). Velikost vzorku 60 mm.
   Počasí se začínalo kazít (po dobu naší návštěvy Mariánky bylo polojasno), ale přesto jsme se rozhodli, že původní plán necháme tak jak je a vydáme se na lokalitu Rytina soutěska. Ve čtvrtek se mi totiž podařlo konečně vystopovat, kde se nachází výchoz s fakolity, který v terénu aktivně hledám již přes dva roky. Po cestě nás bohužel opustil Martin, který musel kvůli nepříjemné situaci domů. My jsme s Jirkou pokračovali do Rytiny soutěsky, kde jsme zaparkovali a vydali se tentokrát na fakolity. Výstup byl děsný, jelikož to není úplně blízko od auta a díky rannímu dešti byl vzduch jako bychom byli ve skleníku. Když jsme se dostali na lokalitu, tak jsem měl velkou radost, že se lokalita opravdu nachází tam co jsem si myslel a také že si mohu odložit batoh a dát si chvíli pauzu. 


   Pauza netrvala dlouho, jelikož hned po příchodu jsme na zemi našli velké množství vzorků s fakolity a to né jen obyčejné vzorečky s pár poničenými krystaly, ale bohaté drúzy s krystaly, že jsme až nechápali a kvalitou byli lepší než na druhé straně Labe v Dolních Zálezlech. Začali jsme kutat přímo ve výchozu, kde začali okamžite padat vzorečky. Musím říct, že pohled od právě otevřené dutiny s xx fakolitu, které mají krásný až diamantový lesk to je prostě něco. Vzorečky se začínali hromadit a nenacházeli jsme pouze xx fakolitů do 5 mm, ale také xx klasických chabazitů, což mě trochu překvapilo, s xx o velikosti až 6 mm a také skalenoedry kalcitu o velikosti až 2,5 cm s tím, že některé mohli být mnohem větší kdyby měli kam růst. Některé kalcity jsme podezřívali z toho, že se jedná o aragonity.
chabazit
Krásná ukázka železem zbarveného chabazitu.


fakolit
Vzorek bohatý na xx fakolitu (Rytina soutěska). Velikost vzorku 102 mm.
   Největší nalezená dutina měla cca 40 cm a byla bohužel téměř celá prázdná až na pár míst s drobnými chabazity a kalcity. Celkem jsme na lokalitě strávili téměř 3 hodinky a za tu dobu jsme si každý odnesli pár krásný vzorků. Musím říct, že tato lokalita v krásném prostředí mi prorostla k srdci a Rytina soutěska se stává mou oblíbenou lokalitou. Ikdyž lokalitou, tady je lokalit hned několik a nejen mineralogických, ale i paleontologických. Navíc mám toto údolí kousek od domova, takže proč toho nevyužít. :) Míst s nálezy, která jsem zde ještě neobjevil je navíc stále dost a jistě se zde najde ještě spoustu pěkných vzorků.


FOTO = Lokalita Mariánská skála
FOTO 1Vzorek s radiálními vějíři růžového natrolitu z úzké pukliny ve fonolitu
FOTO 2 = Typický vzorek jehlicovitých béžových xx ze svrchních etáží
FOTO 3Větší dutina s oranžovým natrolitem a krystalem kalcitu
FOTO 4Dutina natrolitu s kalcitem a hladinkou opálu


FOTO = Lokalita Rytina soutěska
FOTO 1Krystaly fakolitu
FOTO 2 = Krystaly fakolitu
FOTO 3Krystaly chabazitu narůstající na krystaly kalcitu
FOTO 4Krystaly kalcitu v dutině
FOTO 5
Krystaly kalcitu v dutině
FOTO 6Krystaly chabazitu (i růžové) s krystaly kalcitu
FOTO 7
Růžové krystaly chabazitu v dutině s kalcity
FOTO 8Krystaly chabazitu v dutině
FOTO 9Krystaly fakolitu s kalcitem
FOTO 10
Krystaly fakolitu s krystaly kalcitu
FOTO 11Hezký vzorek s xx fakolitu
FOTO 12
Vzorek bohatě obalený xx fakolitu
FOTO 13Vzorek bohatý na xx fakolitu




Jakub Mysliveček ©