minj
Lokality

SGA exkurze

SGA exkurze na Slovensko - 4. den
(den konání 10.10. 2016)

rozalia
Portál dolu Rozália..


   Poslední den naší SGA exkurze na Slovensko měl být ze všech dnů nejzajímavější. Deset vyvolených účastníků (včetně mne) se totiž měl podívat do činného dolu Rozalia poblíž obce Hodruša Hámre. Problém byl však po bujarém večeru vstávat před šestou hodinou a odjezd před půl sedmou od ubytovny ze Zvoleně. Vidina vzorečku zlata ale při vstávání pomohla. Druhá část lidí měla jít alespoň na haldu vytěžené suroviny, kde byl nález zlata samozřejmě také možný.
deska
Aktuální kurz na burze je třeba bedlivě sledovat... 


Přednáška na jednom z míst poblíž horní hranice zlatého ložiska. 
   Pojďme si ale nejprve něco málo říci o tomto dole. Těžba zde probíhá s přestávkami již od roku 1951, kdy se zde až do roku 1990 těžily měděné rudy. Následně se zde dva roky (1990 – 1991) těžily rudy olova, zinku a mědi. Když už to vypadlo, že se ložisko prohlásí za vytěžené a uzavře se přišla nečekaná zpráva. V jednom z vrtů bylo nalezeno úplně nové zrudnění tvořené zlatem a stříbrem (vrt již z konce 80. let). Těžba zlata a stříbra zde tedy probíhá od roku 1992 a kromě drobné stagnace díky propadu ceny zlata kolem roku 2008 se zde těží lidově řečeno „o sto šest“. Samotný důl Rozália byl otevřen 7.5. 1993. 


   V areále dolu nás vřele přivítali. Jakmile jsme se převlékli do fáracího a podepsali nezbytné dokumenty o bezpečnosti, tak jsme již mířili k portálu štoly Rozália. Zde jsme se dostali k šikmé úpadnici, kde jsme po dvou skupinách sjeli v důlní kleci na 7. patro, kde jsme dále pokračovali přes překop k další úpadnici a sjeli až na 15. patro. Teplota se za tu dobu zvýšila až na nějakých cca 25 °C. Odtud jsme pak zahájili cca 3 km pochod důlními chodbami, přičemž nám náš doprovod (geolog místního dolu) na několika místech povídal o geologické stavbě ložiska. Ložisko je vyvinuto ve vulkanitech (především andezity) Štiavnického stratovulkánu a jeho vznik, průběh a pochody nejsou dodnes zcela objasněny.
kalcit
Dutina s krystaly kalcitu z 16. patra
 (Hodruša Hámre - baňa Rozália).
 Velikost vzorku 89 mm.


pyrit
Krásná dutina s krystaly pyritu z 16. patra (Hodruša Hámre - baňa Rozália). Velikost vzorku 144 mm. 
   Postupně jsme přes další úpadnici tentokrát již pěšky dostali na 16. a nakonec i 17. patro. Na 16. patře jsme se podívali na samotnou čelbu, kde jsme se pokoušeli v drobných žilkách křemene nějaký ten kousek zlata objevit. Samozřejmě jsme nic nenašli, tedy až na všudypřítomné sulfidy. Na stejném patře jsme se však dostali do místa, kde jsme měli možnost asi 5 minut sbírat poměrně hojné krystalické ukázky pyritu. Za 5 minut se toho moc udělat nedá a tak jsem si odvážel alespoň 3 hezké vzorečky pyritu. O kus dále jsme viděli také puklinu vyhojenou galenitovými krychlemi do velikosti 2 cm. Bohužel jsme byli hnáni vpřed a tak jsem galenit neuzmul. 


   Viděli jsme také samotné vrtání jader a jejich vyklepávání do krabic na pozdější studium. U této čelby jsem si však všiml balvanu s dutinou kalcitu, který jsem si naformátoval a odnesl ve třech hezkých kusech. Na 17. patře jsme byli opět na čelbě, kde jsme viděli postup horníků a samotnou těžbu. Poté jsme již vyfárali zpět na povrch, a když jsme se dostali na denní světlo, tak přišel ten krásný pocit, který znají jen ti, kteří pracují či chodí do podzemí, a který se nedá moc popsat. 
patro17
Čelba na 17. patře.


haldicky
Haldičky vytěženého materiálu, který se následně drtí a dále zpracovává.
   Poté co jsme se opět převlékli a rozloučili s vedením dolu, které nám umožnilo návštěvu Rozálie jsme již zamířili za ostatními na haldu vytěženého materiálu určenému ke zpracování. Nálezy ostatních možná nějaké to zlato obsahovaly, ale bez lupy, kterou nikdo z nás bohužel neměl se to nedalo jistě říci. Poté jsme již kolem jedné zamířili směr Praha, kam jsme dorazili až v devět hodin. Na tuto exkurzi budu dlouho vzpomínat a jsem rád, že jsem se jí zúčastnil. 


VIDEO = Hodruša Hámre - baňa Rozália (10.10. 2016)
FOTO = Důl Rozália
FOTO 1 = Dutina s krystaly kalcitu z 16. patra
FOTO 2 = Dutina s krystaly kalcitu z 16. patra
FOTO 3 = Dutina s krystaly kalcitu z 16. patra
FOTO 4 = Dutina s krystaly pyritu z 16. patra
FOTO 5 =
Krásná dutina s krystaly pyritu z 16. patra




Jakub Mysliveček ©