minj
Lokality

 Mineralogie 

Lokalita amfibolu a augitu v Českém středohoří
(den konání 24.4. 2016)

lokalita
Lokalita při našem příchodu. Od poslední návštěvy se zde téměř nic nezměnilo.


   Na dnešek jsme měli domluvenou společnou akci s Markem a Ondrou z Prahy. Dopolední šutrování bylo poměrně úspěšné, ale psát o něm tentokrát nebudu. Po první lokalitě jsme se ale přesunuli na lokalitu bohatou na čedičové amfiboly a augity. Na této lokalitě jsem již letos byl s Martinem v průběhu ledna. Od té doby se zde ale téměř nic nezměnilo, což znamená, že lokalita není navštěvována a je tomu jenom dobře vzhledem k charakteru tohoto místa. Kvůli ochraně této lokality na stránkách ani neuvádím její jméno, což bylo také přání jednoho z jejích původních znovuobjevitelů, který zde byl tentokrát se mnou, tedy Jirky. 
augit
Vzorek s krystalem augitu (vlevo) a kaersutitu (vpravo) v tufu (lokalita amfibolu). Velikost vzorku 60 mm.


Krystaly kaersutitu v tufu (lokalita amfibolu). Velikost vzorku 65 mm.
   S Jirkou jsme se nejdříve vrtali v přírodně oddělených kusech tufu nacházejících se v mělce uložených balvanech v hlíně nad hlavním výchozem. Některé kusy byly dá se říci rovnou připravené, naformátované a vypreparované. Tyto kusy nás ale po chvíli omrzely a tak jsme se přesunuli níže na vlastní výchoz. Marek s Ondrou mezitím sbírali nahoře a nakonec se přišli rozloučit, jelikož museli ještě do Prahy. Po jejich odchodu kolem třetí hodiny jsme pokračovali v dobýváním věších kusů tufu, ve kterých se to amfibolitovými a augitovými krystaly jen blištilo. Jirka kopal a já rozbíjel vykopané balvany. Přesto jsme následně rozbíjeli oba, jelikož kopání velkých kusů jde rychleji než jejich pomalé a pečlivé rozbíjení. 


   Začaly se objevovat první hezké ukázky krystalů amfibolu na hornině. Tato lokalita je velmi bohatá na čedičové amfiboly, tedy kaersutity, ale najít zde nějaké lepší augit může být problém. Přestože jsme tedy augitů viděli za dnešek dost, žádný vzorek s lepším krystalem augitu na hornině jsme si ale neodnesli. Jirka nám při cestě na lokalitu vyprávěl, že zde byl i u nálezu přes 6 cm velkého krystalu amfibolu, ale já osobně jsem zde nic tak velkého zatím neviděl. Při kopání se ale najednou takovýto krystal ukázal. Sice menší než Jirka popisoval, že se zde dá najít, ale také pěkný macík velký kolem 5 cm. Jirka byl tak hodný, že mi ho daroval a já v samé euforii chtěl z jeho lesklého povrchu prstem otřít jíl a hlínu. No a stalo se to co asi očekáváte. Krystal byl uvnitř korodovaný a tak praskl a jedna jeho polovina se totálně rozsypala. 
amfibol
 Krystal kaersutitu v tufu (lokalita amfibolu). Velikost vzorku 70 mm.


amfibol
Jirky vzorek po naformátování byl nejlepším dnešním kusem.
   Ten pocit byl strašný. Konečně jsem mohl mít ve sbírce tak velký krystal z této lokality a on se rozpadne. No co dodat, měl jsem zkaženou náladu. Alespoň tu druhou polovinu jsem si ale vzal. Jirkovi se nakonec povedlo i několik dalších hezkých ukázek krystalů na hornině, přičemž jeden vzorek si zařadí do sbírky, což u Jirky znamená, že se jedná o top kvalitu.
   No kolem půl šesté jsme se sbalili a vydali se k autu. Po dnešním sice slunečném ale chladném dni, kdy v průběhu sbírání dokonce sněžilo jsem byl opravdu vyčerpaný a dokonce jsem už večer začal kýchat kvůli nachlazení. Byl jsem ale spokojený, že mám konečně nějaké větší krystaly kaersutitu z této lokality.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Vzorek s krystalem augitu (vlevo) a kaersutitu (vpravo) v tufu
FOTO 2 = Krystal kaersutitu v tufu
FOTO 3Velký krystal kersutitu na tufu
FOTO 4Krystaly kaersutitu v tufu
FOTO 5
Krystal kaersutitu v tufu
FOTO 6Velký krystal kaersutitu




Jakub Mysliveček ©