minj
Lokality

 Mineralogie 

Mariánská skála
(den konání 10.11. 2017)

marianka
Podoba lomu k 10.11. 2017.


   Celý týden jsem se těšil na nějaké šutry. Bylo mi v podstatě jedno kam pojedu, ale chtěl jsem nějaké zeolity. Martin chtěl do Mariánské skály, a jelikož mi v pátek změnili termín zubaře, tak jsem zkusil zavolat do lomu a domluvit povolení ke vstupu. Podařilo se mi to. V lomu je totiž stále vedoucí pan Ing. Ladislav Žid, který sběratelům vždy rád vyjde vstříc, pokud je to tedy možné. Navíc den před návštěvou lomu jsem byl na vernisáži k vydání knihy a začátku stejnojmenné výstavy „Minerály Českého středohoří“ (více). Nemusím asi ani říkat, že vzorky vystavené na výstavě a vyfocené v knize mě naprosto neuvěřitelně nakoply a chtěl jsem nějaký pěkný šutr do sbírky. 
marianka
V lomu se trochu změnili poměry a tak jsme dnes mohli vjet autem přímo do lomu.


Kalcit na fonolitu
(Mariánská skála v Ústí nad Labem).
Velikost vzorku 85 mm.
   V pátek jsem ráno vyzvedl Martina a už jsme frčeli, abychom byli v devět hodin v lomu. Ohlásili jsme se, převlékli do pracovního a pak přišlo opravdu milé překvapení. Pan vedoucí přišel, že si máme nasednout do auta a jedeme do lomu. Do lomu chodím od roku 2010, ale autem jsem byl nejdál u drtičky. Tentokrát jsme jeli zespodu lomu a ještě přímo na 5. etáž, kde jsme auto bokem nechali a měli jsme volné pole působnosti na odstřelu 5. etáže, 6. etáže a o přestávce jsme také mohli prohlédnout zbytek odstřelu pod drtičkou na 5. etáži a další odstřel na 6. etáži. 


   Mít auto v lomu má dvě obrovské výhody. Zaprvé jsme nemuseli tahat veškeré nářadí po lomu, ale kdyby se našlo něco, co by vyžadovalo 10 kg palici, tak se stačilo vrátit ten kousek do auta a také kdyby se našlo něco většího, tak by se dal kámen ve dvou lidech odtáhnout k autu a naložit do kufru. Větší vzorky by se tak mohli bez problému formátovat flexou na zahradě… Mohlo by se zdát, že ve 4 odstřelech se prostě něco musí zákonitě najít. Bohužel jsme ale za celý den nenašli ani jednu sbírkovou dutinu. Menších či velkých, ale méně kvalitních dutin s natrolitem a kalcitem však bylo dost. Místy se objevil i apofylit v menších krystalech do 8 mm. 
natrolit
Natrolit na fonolitu
(Mariánská skála v Ústí nad Labem).
Velikost vzorku 66 mm.


bedynka
 A má přepravka plná barevných vzorečků.
   Proč bylo tak málo dutin? Protože nás někdo předběhl. Ve středu zde totiž byl Přemek. Ani ten ale nic extra nenašel, nicméně jeho nálezy byly přeci jen o chlup lepší, než ty naše. Mě nejvíce potěšil vzorek s růžovými jehlicemi natrolitu a pak žlutý natrolit s bílými apofylity. Martin si zase našel velkou dutinu s kalcitem. Z lomu jsme odjížděli kolem jedné hodiny a oba jsme měli plnou přepravku vzorků. V poslední době se snažím odvážet všechny trochu lepší vzorky, jelikož až skončí v roce 2019 až 2020 těžba, tak zde již takové vzorky bude těžké udělat a následně až zde proběhne rekultivace a stavba budov, tak již nebude možný sběr vůbec. Přestože spousta lidí zeolity opovrhuje, tak si myslím, že až se lokalita uzavře, budou místní vzorky vděčným výměnitelným artiklem. 


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Natrolit s kalcitem
FOTO 2 = Natrolit na fonolitu
FOTO 3 = Jehlicovitý natrolit zbarvený wadem
FOTO 4 = Dutina ve fonolitu s natrolitem, apofylitem a kalcitem
FOTO 5 = Kalcit na fonolitu




Jakub Mysliveček ©