minj
Lokality


Úvod

Vítejte na mých osobních stránkách o minerálech a zkamenělinách. Pravidelně zde najdete reportáže z mých výprav na minerály, zkameněliny či další nerostné záležitosti, ale také reportáže z různých zajímavých akcí jako jsou burzy či exkurze. Tato stránka je hlavně takový zápisník z mých výprav a galerie mých minerálů a zkamenělin, kde můžete načerpat inspiraci na výlety nebo třeba informace do různých odborných prací. Mimo samotné reportáže zde najdete zpracované informace o některých českých lokalitách, minerálech a také několik tématicky zaměřených článků. Také mi můžete napsat e-mail pokud budete mít nějaké otázky ohledně minerálů či lokalit (mysli.warp@seznam.cz). Doufám, že se vám můj web bude líbit a naleznete zde užitečné informace.

Na všechny fotografie, videa a texty umístěné zde na stránkách se vztahují autorská práva (zákon č. 121/2000 Sb.) a nelze je bez mého souhlasu dále šířit nebo jinak využívat.




Historie 2019



24.12. 2019

pf2020


    A opět tu máme Vánoce a konec roku. Všem přeji veselé Vánoce a úspěšný rok 2020.
Zdař Bůh!


20.12. 2019

pisek

   Jako každý rok proběhly dvě předvánoční burzy a to burza na Smíchově a v Písku. Letos se obě burzy vyvedly na výbornou a byla cítit pohodová vánoční atmosféra. Zpracované reportáže včetně všech nakoupených vzorků si můžete pročíst níže.

Mineralogická burza Smíchov   více
Mineralogická burza Písek   více


12.12. 2019

vysocina

   V tomto roce jsme se s kamarády Martinem a "Honzou" vydali 2x na Vysočinu na tamní pegmatitové a alpské křemenné žíly. Celkem 3 dny jsem sepsal do 3 samostatných reportážních dílů a vy si je nyní můžete přečíst. Snad se budou líbit. :-)

Výpravy na Vysočinu v roce 2019 - 1. díl   více
Výpravy na Vysočinu v roce 2019 - 2. díl   více
Výpravy na Vysočinu v roce 2019 - 3. díl   více


25.11. 2019

studenec

   Koncem října jsem využil půldenního volna a vydal jsem se do lomu Kosov u Berouna, kam jsem měl už dlouhou dobu v plánu jet. Chtěl jsem si najít pěknou ukázku místní trilobitové fauny, což se mi né úplně povedlo, ale nějaké nálezy byly. Začátkem listopadu jsem pak s kamarády Dášou a Davidem zamířili na mojí nejoblíbenější podkrkonošskou lokalitu - lom ve Studenci u Jilemnice. Ve Studenci byly nálezy početné. :-)

Kosov u Berouna   více
Studenec u Jilemnice   více

   Také bych Vás chtěl pozvat na dvě předvánoční burzy a to na pražském Smíchově (pozvánka) a o týden později v Písku. Obě burzy rozhodně stojí za návštěvu a na obou burzách budeme také vystavovat. Pokud se s námi chcete setkat či určit nějaké nálezy, tak nás na burzách vyhledejte. Na Smíchově budeme již klasicky v místním skleníku kousek od krokodýla. ;-) Burza na Smíchově je menší burza s rodinnou atmosférou a burza v Psku je velká akce. Na závěr malé shrnutí:


Mineralogická burza Praha - Smíchov

Datum konání: 8.12. 2019 od 9:00 - 16:00
Místo konání: Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy, Drtinova 1a


Mineralogická burza Písek (24. ročník)

Datum konání: 14.12. 2019 od 9:00 - 14:00
Místo konání: CB Elim Písek, U Výstaviště 463


13.11. 2019

exkurze

   Začátkem října proběhla naše poslední letošní exkurze a to opět do Českého středohoří, tentokrát však po trase B, při které jsme navštívili pět významných lokalit a našli si pěkné ukázky minerálů. Exkurzi jsem však musel přesunout o týden později, jelikož v její termín celý den propršelo. S Jirkou jsme ale využili slunečný den po propršené sobotě a vydali jsme se na lokalitu Lukov, kde se nám podařily nějaké ty vzorky kaersutitu.

Lukov u Milešova   více
Naše exkurze - České středohoří (trasa B) 3. ročník   více


   Dovolte mi také upozornit, že jsem již zvolil termíny našich exkurzí na rok 2020. Termíny i exkurze byly aktualizovány v záložce "Naše exkurze". Přihlašování je tedy možné od dnešního dne až dokud u jednotlivých exkurzí budou volná místa, což bude poznamenáno v nabídce konkrétní exkurze.

   Těšíme se na vás v terénu v roce 2020! :-)


25.10. 2019

vinarice

   V září a na úplném začátku října jsem se vydal dvakrát do terénu. Poprvé společně s kamarádem Jirkou, kdy jsme se vydali na zeolitové lokality Českého středohoří - Žežice a Dolní Zálezly. Po dvou burzách a jednom překonání chřipky jsem se pak začátkem října sám krátce podíval na lokalitu Vinařická hora u Kladna. Obě výpravy byly vydařené a přinesly pěkné nové sbírkové vzorky do mé sbírky. :-)

Žežice, Dolní Zálezly   více
Vinařická hora u Kladna   více


18.10. 2019

ladvi

   V závěru září jsem se zúčastnil 2 mineralogických burz. První byla nová burza v Praze - Ládví, která se konala celý předposlední zářijový víkend. Druhou burzou byla burza v Teplicích. Reportáže z obou burz si můžete přečíst níže.

Burza Praha - Ládví   více
Burza Teplice   více


9.9. 2019

suletice

   Přes léto jsem na sbírání neměl moc času, ale přesto jsem vyrazil do terénu celkem 7x, ale publikovatelná je pouze jediná výprava ze začátku července na naše nejmenší těžené ložisko fluoritu a to Blahuňov u Chomutova. No a jelikož jsme hned 1. září s kamarádem Jirkou zamířili na amfiboly do Suletic, tak přidávám reportáž z této ještě řekněme letní výpravy. :)

Blahuňov u Chomutova   více
Suletice u Velkého Března   více

Dále bych chtěl upozornit, že stále máme volná místa na naší poslední letošní chystanou exkurzi do Českého středohoří (trasa B). Více o exkurzi zde.

A na závěr pozvánky na dvě zářijové mineralogické burzy. Na té v Praze Ládví budu také vystavovat. Jedná se o novou akci, na kterou se dost těším a rozhodně stojí za povšimnutí!


ladvi teplice


15.8. 2019

exkurzekrusky

   Začátkem června proběhl první ročník naší nové exkurze do Krušných hor. Tato exkurze je oproti ostatním našim exkurzím dvoudenní a je zaměřena na vybraná ložiska železných (ale i jiných) rud v Krušných horách, která navštívíme první den. Druhý den je pak věnován vybraným fluorit-barytovým ložiskům. Přečtěte si reportáž z tohoto prvního ročníku exkurze a třeba se za rok budete chtít zúčastnit i vy. ;-)

Exkurze do Krušných hor 1. ročník - 1. den   více
Exkurze do Krušných hor 1. ročník - 2. den   více


21.7. 2019

folknare

   Po dvou letech jsme se podívali na naší oblíbenou lokalitu thomsonitu - Pustý vrch u Folknářů. Lokalita má bohužel svá nejlepší léta již za sebou, ale stále se zde dají, při troše snaze a štěstí, najít pěkné ukázky místních minerálů, především tedy thomsonitu.  

Pustý vrch u Folknářů   více


13.7. 2019

exkurze

   Začátkem měsíce června se konal již 4. ročník naší základní exkurze do Českého středohoří (po trase A). Exkurze se zúčastnilo 18 účastníků. Navštívili jsme vulkanologickou lokalitu Vrkoč a tři mineralogické lokality: Mariánská skála, Suletice a Pustý vrch u Folknářů. Podařilo se najít několik velmi pěkných ukázek místních minerálů. :)

Naše exkurze - České středohoří (trasa A) 4. ročník   více


11.6. 2019

exkurzetrasac

   V závěru měsíce dubna jsme vedli první ročník naší nové exkurze po Českém středohoří, nazvané trasou C. Společně se 14 účastníky jsme se zaměřili na světlé vulkanické horniny vulkanického komplexu Českého středohoří a jejich typické minerály.

Naše exkurze - České středohoří (trasa C) 1. ročník   více


8.5. 2019

brna

   V dubnu jsem dva dny dělal částečně průvodce brněnské skupině geologů z SEG Masarykovy Univerzity po Českém středohoří a týden na to jsem konečně po dlouhé době vyrazil sám do terénu. Pokusil jsem se najít jednu křemennou žílu, pak jsem jel na Cínovec a jelikož to nevypadalo na žádné nálezy, tak jsem zajel na novou lokalitu, kteoru jsem objevil v srpnu 2018. No alespoň na té poslední lokalitě nějaké vzorečky padly. :-) Reporáže si můžete přečíst níže.

SEG field-trip Eger Graben   více
Cínovec, Brná (Průčelská rokle)   více


24.4. 2019

exkurze

   Začátkem března 2019 proběhlo již 38. setkání sběratelů minerálů a zkamenělin v České Lípě. No a o měsíc později začátkem dubna proběhl již 4. ročník naší exkurze po Krupce - Knöttelu. Z obou akcí si můžete nové reportáže přečíst níže. :)

Burza Česká Lípa   více
Naše exkurze - Krupka Knöttel 4. ročník   více


25.3. 2019

marianskaskala

   V polovině února jsme se s kamarády Tomášem, Standou a Jirkou podívali po dělší době do našeho oblíbeného lomu Mariánská skála v Ústí nad Labem. Nálezy byly bohaté a našlo se i několik sbírkových vzorků.

Mariánská skála v Ústí nad Labem   více


19.3. 2019

soutez


Soutěž "Nález roku 2018" - vyhlášení

   Letošní vyhlášení soutěže o nález loňského roku je tu! Letos se do soutěže přihlásilo pouhých 5 soutěžících s celkem 9 vzorky (zdenominace do soutěže). Vzorky hodnotili 4 porotci. Všem výhercům gratuluji a ostatním soutěžícím děkuji za účast. Do příštího roku si mohu přát snad jen více soutěžících, tak neváhejte a za rok se určitě přihlašte. ;)

Soutěž "Nález roku 2018" - vyhlášení   více


6.3. 2019

strasnice

   Koncem ledna proběhl již 15. ročník amatérské burzy minerálů a zkaměnělin v pražských Strašnicích. Na burze jsme letos opět nemohl chybět, jelikož se jedná o jedu z nejlepších českých burz.

Burza Praha-Strašnice   více

....................................................................

Soutěž nález roku 2018 - nominace

   Letošní nominace do soutěže Nález roku 2018 si již můžete prohlédnout a sami posoudit vzorky, které se do soutěže dostali. Účast v tomto roce je bohužel velmi nízká, v podstatě minimální. Přihlášeno je 5 soutěžících a celkem 9 vzorků. Letošní nominované vzorky si můžete prohlédnouti zde . Vyhlášení nejlepších 5 vzorků bude nejpozději 18. března.


24.1. 2019

linhorka

   V první letošní aktualizaci přidávám poslední dvě reportáže z našich výprav v závěru minulého roku. Při předvánoční a poté klasické vánoční akci jsme se věnovali lokalitám Českého středohoří a to Paškapoli u Bořislavi, Linhorce u Staré a Lukovu u Milešova. Obě výpravy se mi velice líbili a vánoční výprava přinesla i jeden sbírkový kámen do mé sbírky, ze kterého mám velkou radost!

Paškapole u Bořislavi, Linhorka u Staré   více
Paškapole u Bořislavi, Lukov u Milešova   více


24.1. 2019

Soutěž: Nález roku 2018


   Jako i v předchozích letech vyhlašuji soutěž o nejlepší nález minulého roku.

Pravidla soutěže:

   Soutěže se může zúčastnit kdokoliv. Každý sběratel může poslat fotky max. 2 vzorků (pokud chcete poslat více fotek od stejného vzorku, není problém). Vzorky musí být nalezeny během roku 2018 a musí se jednat o vlastní nálezy! Můžete posílat jen vzorky nalezené v České republice! U fotky musí být uveden název minerálu/ů a lokalita. Vzorky bude hodnotit čtyř členná porota a budou hodnocena tři kritéria:

1. kvalita = jak vzorek vypadá po stránce poškození při nálezu (poškození krystalů apod)
2. estetika = vizuální dojem
3. vzácnost = zde jsou brány v potaz možnosti nálezu na danné lokalitě či vzácnost výskytu daného minerálu

   V rámci fair-play do soutěže nebudou přibráni soutěžící, kteří se již účastnily jiných soutěží o nejlepší nález minulého roku na jiných sběratelských webech, respektive v nominacích budou, ale ve vyhlášení nebudou umístěni, aby dostali šanci i další soutěžící.

   Výherce nejlepší ukázky vyhraje tento mineralogický vzorek jehliček natrolitu z lomu Soutěsky u Děčína o velikosti dutiny přibližně 55 mm (detail zde). Nálezci vzorků, které se umístí na 2. a 3. místě získají možnost bezplatné účasti na jakékoliv ze tří jednodenních letošních mineralogických exkurzí, které budeme pořádat a hlavně přednostní místo (o exkurze je velký zájem a míst je málo, nicméně s těmito výherci bude počítáno vždy). Kompletní nabídku exkurzí najdete zde.

   Fotky mi posílejte na mail mysli.warp@seznam.cz. Uzávěrka soutěže je 28. února 2019 a vyhlášení bude začátkem března. Celkem bude vyhlášeno 5 nejlepších vzorků a jejich fotky budou zobrazeny zde na stránkách i se jmény nálezců. Všichni zájemci jsou vítáni!


24.1. 2019

Pozvánka na 15. ročník amatérské mineralogické burzy v Praze Strašnicích

   Také letos proběhne první mineralogická burza roku a to amatérská burza minerálů v Praze Strašnicích. Detailní informace naleznete jako vždy níže. K této akci bych rád řekl, že se jedná o jednu z nejlepších mineralogických burz v ČR, kde se každý rok sejde velká část sběratelské obce. Díky tomu zde lze sehnat vzorky minerálů z celé ČR, ale samozřejmě také ze zahraničí. Velké plus této burzy je minimum korálků, šmuků a tromlovaných kamenů, což především sběratelé přírodních ukázek minerálů velmi ocení. Letos pravděpodobně opět nebude využit prostor tělocvičny.

   Na burze budeme letos opět vystavovat, takže si s námi můžete pokecat o šutrech a případně přinést nějaké vzorky na určení (tentokrát jsem si sebou vzal i lupu!). 

Další informace o burze:

Datum a čas konání: 26.1. 2019 od 9:00 do 14:00
Místo konání: ZŠ Brigádníků 510/14, Praha 10
Spojení: Z metra A Strašnická tram č.7 do stanice Zborov, z metra A Želivského tram č.5 a 13 do stanice Zborov, dále 3 min chůze kolem parku.
Informace: PhDr. Michal Glykner (burzaglykner@seznam.cz)

   Určitě přijďte na jednu z nejlepších mineralogických burz konanou u nás. Těšíme se na vás! :)


24.1. 2019

Slovo úvodem pro rok 2019

   Nový rok 2019 je tu a pro mě tomu tedy je již 10 let, co jsem začal s intenzivním sběrem minerálů (což znamená, že na minerály vyrážím přibližně jednou za 14 dní). Začátkem února 2009 jsem poprvé cíleně vyrazil za minerály a to z toho důvodu, že mé vytoužené zkameněliny se mi do té doby nepodařilo moc nacházet. Na druhou stranu jsem zjistil, že minerály jsou v oblasti kde žiji mnohem běžnější než zkameněliny a vše to začalo právě únorovou výpravou na české granáty k vesničce Dřemčice v roce 2009! Tehdy jsem pěkně promrzl, ale přivezl jsem si 96 drobných kousků pyropů. Od té doby sbírám tedy především minerály a propadl jsem oblasti Českého středohoří.
   Za těch 10 let jsem zažil velké množství dobrodružství na celkem 464 výpravách za minerály a občas i zkamenělinami. Z naprostého amatéra, který věřil povídačkám o nálezech trilobitů v Českém středohoří jsem se vypracoval na trochu znalejšího amatéra, který své první informace získal samostudiem literatury i terénu a poté také studiem na PřF UK, kde jsem v roce 2016 úspěšně dokončil bakalářský stupeň studia geologie. Tento rok pak plánuji ukončit magisterský stupeň studia (doufám, že také úspěšně). Své znalosti dále piluji jako pracovník České geologické služby. Do budoucna mám spoustu nápadů a plánů na výzkumy jak vulkanologické, tak čistě sběratelské. Je toho opravdu mnoho a člověk to vše snad ani nemůže za jeden život zvládnout. Budu se však snažit splnit toho co možná nejvíce! :)
   Přibližně polovinu z této doby od začátků mých sběrů minerálů jsem byl přesvědčený, že lokality a jejich minerály a zkameněliny jsou tu pro všechny a právě z toho důvodu jsem si také vytvořil tyto stránky. Časem jsem však především díky stavu mnohých lokalit svůj postoj přehodnotil. Z toho důvodu na těchto stránkách už nevídáte takové množství reportáží z mých výprav jako dříve (dříve jsem na stránkách pod každou reportáží dokonce uváděl i GPS dané lokality, což byla vážně pěkná blbost...). Spousta informací je utajována v zájmu zachování dobrého stavu lokalit, aby nedopadly jako mnohé lokality, které byly mediálně zpopularizovány a následně úplně zplundrovány. Často jsem kůvli tomuto postoji napadán, jelikož prý informace tajím naopak z důvodu, abych na lokalitě mohl "těžit" sám a vzorky poté prodával na burzách. Toto striktně odmítám a kdo mě zná, tak ví, že minerály a zkameněliny sbírám z čisté radosti a zájmu o neživou přírodu. Na burzách nabízím své vlastní přebytky z lokalit a nikdy u mě na stole neuvidíte plný stůl vzorků z jedné lokality, narozdíl od jiných vystavovatelů, kteří si prodejem kamenů vydělávají peníze.
   Na některých lokalitách byl dokonce už zakáz sběr minerálů úplně a aktuálně řeší jejich zabezpečení proti sběratelům i několik státních organizací. Do budoucna si však myslím, že se situace může pouze zhoršovat a můj názor je takový, že již brzy zde bude podobná legislativa jako v Německu, kde je sběr minerálů v terénu v podstatě zakázán. Již dnes se u nás sběratel pohybuje vždy na hranici zákona. Je proto velmi důležité si toto uvědomit a sběr provádět svědomitě a nenechat konat to naše typické "čecháčkovství" a hamounství. Bohužel v dnešní době kdy je společnost politicky rozdělana přibližně 50/50 věřím, že minimálně těch 50% lidí se nad tímto vůbec nezamyslí a budou i nadále plundrovat lokality, aby si odvezli igelitky plné vzorků... Ale teď zpět k něčemu pozitivnímu.

   Jako každý rok jsou na stránkách také novinky. Přidal jsem novou záložku "Naše exkurze", kde najdete kompletní seznam exkurzí, které přes rok provozujeme. U každé exkurze je uvedený podrobný harmonogram dané exkurze, doporučené vybavení, případně upozornění na fyzickou náročnost dané exkurzní trasy a samozřejmě pokyny k přihlašování na tyto exkurze. Stránky jsou pravidelně aktualizovány a tak pokud uvidíte, že na exkurzi jsou stále volná místa, tak jsou opravdu stále volná místa a vy tak můžete zasílat přihlášky na uvedený email.
   Na stránkách jsem také aktualizoval několik různých věcí, ale uvedení celého seznamu změn je zbytečné. Důležitá je však aktualizace záložky "Doporučená literatura", kam jsem přidal několik nových publikací. Mnoho z nich je opravdu velmi pěknými knižními počiny.
  Také jsem chtěl přidat podsložku do záložky "Lokality ČR" s několika lokalitami vltavínů, ale z morálního hlediska jsem se zatím nerozhodl, jak toto provést, aby lokality nebyly pod ještě většími nájezdy sběratelů a proto se s vydáním této části ještě chvíli zdržím (možná však i úplně) a to i přesto, že mám texty k více jak polovinu lokalit zpracované.
   Nakonec bych chtěl upozornit na to, že v lomu Jeníkov u Duchcova ZNOVU PROBÍHÁ TĚŽBA KAMENE A DO LOMU JE ZÁKAZ VSTUPU! O této skutečnosti jsem se dozvěděl z několika zpráv od vás čtenářů stránek. Protože majitelka lomu rozhodně neschvaluje pohyb cizích osob po lomu, tak je tato lokalita pro sběratele aktuálně nevhodná! Do lomu se tedy nesnažte natajno vniknout, jelikož každý takový člověk je poměrně rychle odchycen sekuritní službou či Policií ČR. Tato skutečnost byla aktualiována v popisu lokality zde na stránkách, avšak do starších reportáží jsem tuto skutečnost nepřidával.

   Všem slušným normálním sběratelům přeji mnoho úspěchů a krásných nálezů v roce 2019. Zároveň všem "sběratelům", kteří dělají kameny pro zisk přeji brzké přichycení policií či dalšími orgány. Můžete mě milovat. ;)

Zdař Bůh! :)

Autor stránek Jakub Mysliveček



Optimalizováno pro prohlížeče Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a Safari.


mozilla chrome opera safari





Jakub Mysliveček ©