minj
Lokality

 Mineralogie 

Studenec u Jilemnice
(den konání 23.7. 2010)

lom
Pohled na lom od severozápadu.


   Po nezdaru v Rokytnici mi zbývala už pouze jediná lokalita, kterou jsem chtěl letos navštívit - Medvědín. Po prozkoumání mapy jsem ale zjistil, že nevím přesně, kde se daná lokalita nachází a navíc jsem nechtěl skončit stejně jako v Rokytnici, protože nemám ani radiometr. Vzpomněl jsem si na Studenec. Naposledy jsem už neměl dost času na průzkum, a tak jsme jeli zase do Studence. Už když jsem přicházel k lomu, tak jsem věděl, že něco není v pořádku, protože budka která byla naposledy na 1. etáži byla nyní úplně nad lomem na louce a zdálky jsem slyšel, že se v lomu pracuje. Podíval jsem se kolik je hodin a zjistil jsem, že už hodinu pracují přesčas, a tak jsem počkal na 1. etáži a doufal, že s prací na 2. etáži pode mnou za chvíli skončí. hvezda
Hvězdový křemen - ametystový střed, zbytek krystalů bílý křemen.


olivin
Pro lokalitu nepopsaný minerál - olivín.
   Za tu dobu jsem našel několik zajímavých vzorků - zvláštní modré kameny (snad nejsou od spreje), a dutinku se skvělým nálezem - hvězdicovým křemenem (2 malé hvězdičky). Potom jsem obešel celý lom po první etáži a vyfotil ho z jiných míst než naposled. Zdálo se mi, že dělníci už z lomu odjeli, a tak jsem šel rovnou na 2. etáž. Zde jsem našel stejné minerály jako naposled, ale potom jsem uviděl, jak se k výsypce blíží dodávka. Ikdyž jsem byl na opačné straně lomu, radši jsem se stáhl za sypanou cestu na 1. etáž.


   Sledoval jsem, jestli se někdo neblíží. Byl klid, otočil jsem se a na zemi vidím malý kámen s podivnou zelenou skvrnou. Zvednu ho a koukám na něj jako blázen. "Co ten tu dělá", říkám si. Byl to olívín jak bejk a nebyl jeden, našel jsem jich víc. Nejspíš pochází z blízké stěny lomu. Myslím, že v lomu je to zatím nezjištěný minerál. Potom jsem zamířil k hlavní lomové stěně na 2. etáži. Zde jsem našel "Studenecký kalcit", jak mu s oblibou říkám, který má pěknou žlutou barvu. kalcit
Nápadně žlutý "Studenecký kalcit".


achat
Achát z 1. etáže.
   Další nálezy byly: bílý kalcit, drúzy křišťálu a ametystu, jedny sluneční brýle (které jsem tam nechal), analcim, záhněda, jaspis, achát a podivné modré kameny. Cestou zpět jsem ještě sebral achát válející se volně na zemi a záhnědu, kterou jsem si tu na začátku schoval a šel jsem zase s přeplněným baťohem přes louku zpět ke kostelu. Musím uznat, že mi tato lokalita opravdu přirostla k srdci a je jedna z mých nejoblíbenějších.


EDIT 2022:

   Modré kameny samozřejmě byly od spreje a „hvězdový křemen“ jsou prostě jen drobné krystalky křemene rostoucí radiálně kolem krystalizačního centra. Xenolity peridotitu s olivíny a pyroxeny se v podkrkonošských vulkanitech vyskytují celkem často, jen ve Studenci není tak známý jako třeba ze Smrčí a proto jsem byl tehdy (bez znalostí geologie) celkem překvapen jeho nálezem.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Olivín
FOTO 2 = Podivný modrý kámen (azurit nebo sprej?)
FOTO 3 = "Studenecký" kalcit
FOTO 4 = Hvězdový křemen




Jakub Mysliveček ©