minj
Lokality

 Paleontologie 

Kralupy nad Vltavou - Lobeč, Otvovice                              
(den konání 18.5. 2016)

lobec
Výstup na lokalitu Lobeč.


   Třetí exkurzní den byl směřován do karbonu okolí Kralup nad Vltavou. Vedoucím dnešní exkurze byl doc. RNDr. Stanislav Opluštil, PhD., se kterým jsme se ráno cca v půl desáté setkali před nádražím v Kralupech a pokračovali pod vrch Hostibejk, kde jsme si udělali první zastávku. Hostibejk je totiž tvořen sedimenty divočících toků a díky zářezu silnice je zde profil krásně odkrytý v délce cca 120 metrů. Řekli jsme si něco o způsobu sedimentace, o uložených dřevech v těchto sedimentech a na závěr také něco o endogenní zvětrávací a erozní činnosti působící na pískovcový výchoz.
sphenophyllum
Sphenophyllum sp. (Lobeč).
Velikost vzorku 40 mm.


Cesta na haldě dolu Jan v Otvovicích kolem které se soutředí práce sběratelů.
    Dále se exkurze přesunula na již z dálky výrazný vrch Lobeč, kde jsme si opět řekli něco o geologické minulosti a stavbě tohoto vrchu, přičemž na jeho vrchu jsme především zkoumali malé výkopy ve velmi světlém sedimentu s ukázkami karbonské flóry. Nutno dodat, že dokumentačních ukázek je zde plno, lepších kusů velmi pomálu a vzorky se velice snadno rozpadají, takže je nutné je impregnovat. Mě se povedly tyto nálezy: Neuropteris, Sphenophyllum, Pecopteris, Cordaites.
   Zde jsme usoudili, že většinu účastníků exkurze zajímají spíše než obecné informace o geologii právě nalezené ukázky zkamenělin. A tak jsme se rozhodli, že dále bude exkurze pokračovat na haldě po těžbě uhlí v Otvovicích. 


   Po přesunu k haldě dolu Jan v Otvovicích a prodrání se vegatací přímo na haldu jsme si už jen rychle řekli něco o zdejším dolování a o místních nálezech zkamenělin a minerálů a následně jsme měli cca hodinku na hledání.
   Já na tuto lokalitu plánuji zajet již velmi dlouhou dobu, ale teprve dnes se jsem se sem konečně podíval. A samozřejmě hodina času nemohla na nějaké výborné nálezy stačit, nicméně nejdříve jsem se hrabal vedle sloupu stojícím přímo na haldě, kde se mi povedli nálezy kůry přesličky Calamites a plavuně Lepidodendron a také kořenů Stigmaria (kořeny od Lepidodendronu). Z minerálů jsem narazil na ankerit v xx do 0,5 mm a také na mé vytoužené pentagondodekaedry pyritu na jednom menším balvanu pelosideritové konkrece ležícím volně na haldě.
stigmaria
 Stigmaria zachovaná z obou stran (Otvovice - halda dolu Jan).
Velikost vzorku 209 mm.


pyrit
Asi nejhezčí vzorek xx pyritu, který se mi podařilo najít (Otvovice - halda dolu Jan). Velikost vzorku 50 mm.
   Když jsem ale ukazoval svým spolužákům, v čem že se to ty minerály nacházejí, tak jsem úplnou náhodou našel cca 30 cm velkou polovinu pelosideritové konkrece ukrytou svou valnou částí pod zemí a vyčuhoval z ní jen malý kus, který ale kladívkem jaksi nešel odkopnout v domění, že se jedná pouze o kousek konkrece. No balvan jsem porozbíjel a v jedné jeho části jsem našel přesně takové krystaly pyritu po kterých jsem toužil o velikosti až 1 cm. Bohužel dost se jich při rozbíjení konkrece rozštěpilo, ale co se s tím dá dělat...
   Pomalu jsme si začínali balit a já ještě chvíli běhal po haldě. Z paleofyt jsem tedy našel: Calamites (kůra), Lepidodendron (kůra), Stigmaria a také další vzácnější druh stromové plavuně, jejíž jméno si samozřemě nepamatuji, takže bude doplněno později.
   Poté jsme se už jen přesunuli zpět do Kralup a vlakem mířili zpět do Prahy.


FOTO = Lokalita Lobeč
FOTO 1Pecopteris
FOTO 2 = Kůra přesličky Calamites
FOTO 3List Cordaitu
FOTO 4Sphenophyllum sp.


VIDEO = Otvovice - halda dolu Jan (18.5. 2016)
FOTO = Lokalita Otvovice - halda dolu Jan
FOTO 1Lepidodendron
FOTO 2 = Kaproďovitá rostlina
FOTO 3Stigmaria zachovaná z obou stran
FOTO 4Krystaly pyritu
FOTO 5
Krystaly sideritu v dutině pelosideritové konkrece
FOTO 6Krystaly pyritu
FOTO 7Pentagondodekaedr pyritu
FOTO 8 = Asi nejhezčí vzorek xx pyritu, který se mi podařilo najít




Jakub Mysliveček ©