minj
Lokality

 Mineralogie 

Mariánská skála
(den konání 25.10. 2018)

marianka
Podoba lomu k 25.10. 2018.


   Na dnešek jsem měl úplně jiné plány a to pracovní, nicméně když se mi Standa ozval s tím, že má domluvený vstup do lomu na Mariánské skále, tak jsem se s ním domluvil, že se k němu přidám a kolem dvanácté pak zmizím do práce. V lomu jsem byl naposledy v červnu při exkurzi a letos jsem si zde vlastě nic sbírkového nenašel, což jsem samozřejmě chtěl změnit. Se Standou jsme se nakonec sešli až v půl desáté, jelikož vlak měl zpoždění. Zamířili jsme tak k lomu, kde jsme si vyřídili patřičné papíry, abychom mohli přímo do lomu. 
marianka
Podoba lomu k 25.10. 2018.


Právě nalezená zajímavá dutina s natrolitem, kalcitem a apofylitem.
   Bohužel ze spodní příjezdové cesty do lomu stála nákladní souprava vagónů a tak jsme museli autem zajet k hornímu vstupu. Hlavní výhoda když se jede zespodu lomu je ta, že auto se nechá přímo na 5. etáži a člověk se pak se vzorky nemusí táhnout po celém lomu až nahoru k autu když se parkuje nahoře. Navíc když se najde něco většího, tak je možnost balvan dotáhnout do auta, ale když se auto nachází nahoře v lomu, tak táhnout se s nějakým větším balvanem půl kilometru se asi nikou nechce. No my jsme tedy zastavili u drtičky a vydali se po cestě na dno lomu. Měli jsme povolení e sběru na zbytku odvalu na 5. etáži. 


   Odval se však zdál totálně prochozený a staršího data. Několik dutin se zde sice našlo jako vždy, ale nebylo to nic extra. Já našel jednu přes 10 cm velkou dutinu s červenorůžovým natrolitem a bílými apofylity a o kus dál potom velmi hezkou větší dutinu růžového natrolitu taktéž s apofylitem a ještě s pěknou srostlicí krystalů kalcitu. No jo, ale dutina byla na spodní straně velkého balvanu, takže se k ní nedalo moc dobře dostat. Přesto jsem to zkusil a dutinu vybouchal ven. Bohužel né vcelku, ale na 3 kusy. Ty se však dají slepit, tak ještě uvidím, jestli se s tím budu chtít prdět nebo si nechám jen větší část dutiny a druhou část s kalcitem. 
natrolit
Krásná dutina s růžovooranžovým natrolitem a bílými apofylity na fonolitu - Mariánská skála.
Velikost vzorku 158 mm.


natrolit
Nalezená dutina se žlutým natrolitem, kalcitem a apofylitem o velikosti kolem 30 cm.
   Už to vypadalo, že nic zajímavějšího nevypadne, když jsem si všiml, že pod jedním balvanem leží dnem vzhůru otočená pravděpodobně dost velký dutina. Opatrně jsem zespodu kamene sáhl holou rukou a žasl jsem nad velikostí dutiny. No začal jsem jančit a o kus dál jsem našel její další část. Jednalo se o dutinu žlutého natrolitu s bílými krystalky apofylitu velkou asi 20 cm. Jenže dutina, která stále ležela zaházená kameny byla dvakrát větší! Nechápal jsem, jak si jí Standa nemohl všimnou, když kolem před chvilkou šel. No zašel jsem si pro věci, abych mohl dutinu dostat ven. 


   Přitom jsem si všiml, že na etáž přijelo auto s dalším sběratelem, kterým byl kamarád Tomáš. Tomu jsem řekl, že do lomu dnes máme v plánu jít a tak se přišel přidat. Standa sebou měl také přenosnou akuflexu, ale bohužel s velmi malým kotoučem, se kterým bych dokázal odřezat jen menší vzorek a né 30 cm velkou dutinu. No balvan na kterém byla dutina jsem odházel a otočil. Nechápal jsem co jsem to právě našel. Větší dutinu jsem zatím já osobně v lomu nenašel a tato vypadala, že by se teoreticky mohla vysekat a odnést. Jenže mě samozřejmě zradila přednostní orientace horniny, která byla přímo orientovaná ve směru do dutiny.
vzorek
Dutina se mi sice nepovedla celá, ale alespoň její valná část se urodila vcelku.


lom
Na chvíli se ukázalo i slunce.
   Kámen se tak při zmenšování rozpadl na 3 kusy, naštěstí však 2/3 dutiny zůstaly zachovány a tento mega vzorek (který se však již dal odnést) jsem si dal bokem na pozdější formátování flexou v klidu doma. Kluci celkem nechápali co jsem to našel a druhou nalezenou část dutiny jsem nechal Standovi. Tomáš nám říkal, že dostal povolení sbírat také na 6. etáži. No já si říkal, že sice máme povolení na 5. etáž, ale tak když už se dole nepracuje, tak tam zajdeme taky. Bylo ale už po dvanácté a já potřeboval do práce. Proto jsem jen s kluky narychlo zašel dolů k odvalu a rychle jej prošel. Přitom jsem našel několik zajímavých vzorků.


   Jedním z nich byl například zelený krystal kalcitu v dutince červeného natrolitu. Vzorek jsem si raději vzal větší na doformátování doma, jelikož kalcit by při dalším klepání do vzorku buď praskl nebo odletěl. Poté jsem se s kluky již rozloučil a vydal se na namáhavou cestu k autu. Vytáhnout ta kila vzorků a nářadí nahoru byl zážitek a když jsem se konečně dostal k autu bylo už půl druhé. Samozřejmě jsem neměl nejmenší chuť jít ještě pracovat a lézt někde po kopcích, ale nakonec jsem šel a končil jsem s měřením až večer za tmy. Vzorky tedy ještě naformátuji flexou a uvidím co z toho půjde do sbírky. Lom na Mariánské skále ale opět nezklamal. Jen je škoda, že asi tak za rok tu již těžba končí.
kalcit
Estetický vzorek zelenožlutý kalcit na růžovém natrolitu - Mariánská skála. Velikost vzorku 78 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Přeměněný krystal aragonitu v kalcit na apofylitu
FOTO 2 = Estetický vzorek zelenožlutý kalcit na růžovém natrolitu
FOTO 3 = Krystaly apofylitu na světlerůžovém natrolitu
FOTO 4 = Dutina se srostlicí krystalů kalcitu na světle růžovém natrolitu
FOTO 5 = Žlutě zbarvený natrolit s bílými apofylity na fonolitu
FOTO 6 = Žlutě zbarvený natrolit s bílými apofylity na fonolitu
FOTO 7 = Krásná dutina s růžovooranžovým natrolitem a bílými apofylity na fonolitu




Jakub Mysliveček ©