minj
Lokality

 Mineralogie 

Znovuobjevená mineralogická lokalita u Ústí nad Labem
(den konání 24.4. 2021)

dutina
Po odstranění několika volných kamenů se mi naskytl první pohled do dutiny s kalcity. To jsem ještě netušil, jak velká tato dutina je.


   Na dnešní výpravu nejspíš dlouho nezapomenu. Nejprve jsem si vůbec nebyl jistý, jestli někam vyrazím, jelikož kamarádi nemohli. Poté jsem se ale nadchnul pro žílu Lukáš v Krupce a navíc „malý“ Jirka mi mezitím napsal, že by mohl, tak jsem začal plánovat kopání křemenné žíly. Jenže pak mi do toho vpadlo to, že jsem po dlouhé době mohl vidět babičku (kdo čte mé stránky od začátku, tak ví, že bábrdle mi byla silnou oporou na začátku mé šutrácké „kariéry“). Díky covidu se s ní téměř nevídáme (naposledy jsem ji viděl snad koncem ledna) a dnes měla přijet na sobotní oběd, tak jsem prostě musel kameny odložit. 
dutina
Kulička tvořená pravděpodobně thomsonitem v paragenezi s fakolitem a kalcitem.


První lepší vzorek - velký polokulovitý agregát thomsonitu v dutině bazaltu.
   Jenže úplně se mi ty kameny zavrhovat nechtěl a navíc jsem už slíbil Jirkovi, že někam vyrazíme. A tak jsem to nakonec vymyslel tak, že pojedu na oběd domů a poté v jednu hodinu vyzvednu Jirku a zamíříme na lokalitu nedaleko Ústí nad Labem, kterou jsem zřejmě znovuobjevil před 2 týdny. Jirka vůbec nevěděl, kam to vlastně jedeme, ale věděl, co tam může najít a že to asi bude stát za to. No a taky že to za to stálo, ikdyž to tak zpočátku úplně nevypadalo. Cesta k lokalitě byla jako minule v pohodě, musí se to sice brát oklikou, ale je to hezkou přírodou. Tentokrát jsem si sebou vzal 4 kg palici a Jirka taktéž, tak jsme mohli rozbíjet i velké silně bublinaté kameny, které se tu všude nacházejí.


   Doufal jsem tentokrát v nějaký hodně pěkný fakolit v dutině s phillipsitem. Jenže jsem zjistil, že valná většina dutin je ve skutečnosti analcim, na které narůstají droboučké fakolity (minule se však skutečně jednalo o phillipsity). Jirkovi se jeden takový vzorek povedl hned na začátku a mě se povedla polokoule něčeho, co považuji za thomsonit. Čas ubíhal, rozbité kameny přibývali a nalezené vzorky také, ale prostě pořád to nebylo ono a minule jsem za stejný čas našel mnohem lepší vzorky. Jirka byl ale spokojený, jelikož vzorků bylo opravdu mnoho a vše se krásně třpytilo.
fakolit
Drúzka s většími krystaly fakolitu (staronová lokalita na ústecku). Velikost vzorku 56 mm.


Drúza kalcitu (staronová lokalita na ústecku). Velikost vzorku 61 mm.
   Nakonec jsem se rozhodl vydat se na skalku, nebo spíš balvan, který jsem si minule vytipoval, a který měl být plný fakolitů. Fakolity v něm opravdu jsou, ale nejsou zrovna velké a jejich průměrná velikost je cca 3 mm. Nějaké vzorky jsem si takto našel, vyplašil jsem pár pavouků zalezlých v dutinách plných krystalů a o kus dál jsem rozbil jeden masivní balvan, který měl ale na boku asi 15 cm velkou otevřenou dutinu. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že i zde se nacházejí natrolity, ikdyž v né sběratelsky zajímavých ukázkách (tedy zatím). Mimo to byly v balvanu pěkné již větší 2-3 mm velké krystaly analcimu. 


   Už mě to nějak přestávalo bavit a říkal jsem si, že si asi sbalím vzorky a pomalu bychom mohli jít, pokud by Jirka neměl nic proti. Ještě jsem si ale řekl, že bych mohl jen tak nalehko projít celou lokalitu a podívat se, jestli na něco zajímavého ještě někde nenarazím. A to bylo správné rozhodnutí. Většina balvanů byla naprosto bez jakéhokoliv náznaku dutin, ale nakonec jsem se vyškrábal až k zajímavé brekciovité skalce, na které jsem si všiml malé žilky kalcitu s krystaly. Popravdě to nevypadalo nic moc a už jsem to chtěl otočit a odejít, ale všiml jsem si, že žilka pokračuje a o kus dál je větší mírně otevřená dutina. Chvíli jsem se v ní vrtal, abych nahlédl dovnitř a když jsem odstranil překážející kámen, tak jsem nechápal…
dutina
Dutina je sice spíše trhlinová, ale stále pokračuje .


Drúzy dále ve výchoze byly již čistší a méně zvětralé.
   Díval jsem se do dutiny plné volných drúz s krásnými krystaly kalcitu, jejíž velikost jsem odhadoval na cca 30 cm. Byl to opravdu krásný pohled a já jsem si řekl, že musím zajít pro Jirku. To jsem také udělal, zabalili jsme si dříve nalezené vzorky a pak jsme se opět vyšplhali zpět ke skalce s kalcity. Byla zde možnost kopat hned na dvou místech, takže jsem pokračoval v již otevřené dutině a Jirka kopal o kousek nalevo ode mě v dalším pokračování stejné žíly, opět s dutinami. Popravdě jsem zpočátku nechápal, jak pěkné kalcity to vlastně vytahuji, navíc úplně bez práce. Vše šlo opravdu jen rukou, maximálně s malou pomocí páčidla. 


   Netrvalo to dlouho a zjistil jsem, že daná dutina je součástí trhliny, po které jsou drúzy kalcitu rozlezlé do více směrů. Otevřel jsem tedy část pukliny nacházející se hned vedle, abych se opatrně dostal k pěkným drúzám v první dutině. Zde však byly drúzy v lepším stavu, jelikož nebyly výrazně vystaveny povětrnostním podmínkám (byly zasypány sutí), takže jsou i čerstvější a pevnější. Navíc jsem zjistil, že celá puklina je kompletně pokrytá drobnými 2 mm krystalky fakolitu a teprve na něj všechny kalcity rostou. Velice mě tak překvapil a potěšil vzoreček s podlouhlým krystalem kalcitu narůstající na krásnou fakolitovou výzdobu, která se jen leskla. 
kalcit
Drúza kalcitu v paragenezi s fakolitem (staronová lokalita na ústecku). Velikost vzorku 94 mm.


Na trhlinách kolem velké dutiny kalcitu se nacházejí i poměrně velké krystaly fakolitu .
   Valná většina krystalů kalcitu má zajímavý tvar, který jsme zatím ještě neviděl. Jedná se o zvláštní podlouhlou, oboustranně ukončenou, spojku dvou vysokých klenců, spojených však přes osu c o 90°. Barva kalcitů je pro vulkanity typická – vínově žlutá až medová. Délka krystalů je až 3 cm. Vytahoval jsem jednu drúza za druhou a Jirka vedle mě měl také pěkné nálezy. Nejlepší Jirkův nález byl krystal kalcitu na vzorku s polokoulí thomsonitu. Všimli jsme si také toho, že se nad námi nachází poměrně velká puklina, ze které šel pištivý zvuk. Zřejmě v ní byl zalezlý netopýr, kterého jsme rušili, ale hned vedle jsem si všiml tři asi 1 cm velkých fakolitů na volném kusu horniny, takže jsem se natáhl a vzorek byl můj.


   Na lokalitě jsme byli do půl sedmé a množství vzorků, které jsem vytahal z pukliny bylo opravdu velké (odhadem tak 80 vzorků). Vše jsem samozřejmě odnést nemohl, takže jsem vybral to nejlepší a stejně jsem tu musel nechat hromadu krásných drúz. Určitě se pro ně ale zastavím v následujícím týdnu, jelikož by jich byla opravdu škoda. No a s Jirkou jsme také zjistili, že výchoz, kde jsme kopali, bude kalcitových žil asi plný, takže tato lokalitu může být poměrně zajímavá ještě dlouhou dobu. No, uvidíme, co tu ještě najdeme. Puklinu jsem dnes nevybral celou a myslím, že ještě minimálně jedna celodenní akce mě tu čeká.
kalcit
Drúza kalcitu (staronová lokalita na ústecku). Velikost vzorku 86 mm.


Drúza fakolitu s oboustranně ukončeným krystalem kalcitu (staronová lokalita na ústecku). Velikost vzorku 74 mm.
   Poté jsme se pomalu vydali k autu. Po cestě jsem ještě zjistil, že přímo pod výchozem roste houfně Kačenka česká, což je prý výborná a poměrně vzácná houba, takže v týdnu až si půjdu pro zbytek vzorků nejspíš vezmu i tyto houby. No zkrátka lokalita vypadá velmi dobře z více úhlů pohledu. Doma jsem pak vzorky umyl a nezklamaly. Škoda jen, že se jedná o kalcit, který nemá zrovna vysoký lesk. Kdyby totiž měly krystaly třeba skelný lesk, tak by to byla úplná paráda. Nalezené drúzy mi totiž silně připomínají klasické medové baryty z Příbrami. Jen škoda, že to nejsou ty baryty… :-)


Poznámka:

   Na lokalitu jsem se nakonec vrátil ve středu 28.4. a vzal jsem si sebou dva kbelíky a prázdný batoh pouze s malým kladívkem a páčidlem + hromadu novin. Primárně jsem šel posbírat zbytek vyrubaných vzorků, ale jelikož mi ještě trocha místa a novin zbyla, tak jsem se asi 20 minut vrtal v dutině. Opět se povedlo pár pěkných vzorečků, ale nechtěl jsem skončit tak, že se tu zase budou povalovat vzorky, na které bude pršet, takže jakmile mi došly noviny, tak jsem si vše sbalil a vydal se zpět. Mimochodem natrhal jsem také ony Kačenky a už se suší. Jsem zvědavý na nějakou tu krémovou omáčku. :-)


VIDEO = Objev kalcitové dutiny na staronové lokalitě u Ústí nad Labem - 1. část (11.4. a 24.4. 2021)
FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Vzorek s krystaly phillipsitu a fakolitu
FOTO 2 = Větší dutina s krystaly analcimu
FOTO 3 = Dutina s analcimem
FOTO 4 = Drúzka s většími krystaly fakolitu
FOTO 5 = Polokulovitý agregát thomsonitu v dutině bazanitu
FOTO 6 = Drúza fakolitu s oboustranně ukončeným krystalem kalcitu
FOTO 7 = Drúza kalcitu (v paragenezi s fakolitem
FOTO 8 = Drúza kalcitu
FOTO 9 = Drúza kalcitu
FOTO 10 = Drúza kalcitu
FOTO 11 = Velká drúza kalcitu
FOTO 12 = Drúzka kalcitu
FOTO 13 = Drúza kalcitu
FOTO 14 = Drúza kalcitu v paragenezi s fakolitem




Jakub Mysliveček ©