minj
Lokality

 Mineralogie 

Znovuobjevená mineralogická lokalita u Ústí nad Labem
(den konání 8.5. 2021)

vychoz
Pohled na výchoz s částečně vydobytou dutinou kalcitu a skalním řícením, která část dutiny zasutila.


   Původní reportáž se mi bohužel podařilo nevědomky smazat, takže se pokusím události toho dne sepsat alespoň z toho, co si pamatuji. Na tuto výpravu jsme se vydali opět s Jirkou, který zde se mnou byl 24.4. při objevení velké kalcitové dutiny. Jirka byl nicméně „společensky unaven“ z předchozího večera, noci a časného rána, takže mu nebylo zrovna do zpěvu. Na lokalitu jsme se tedy táhli trochu déle než obvykle, ale popravdě já byl také nějaký utahaný už ráno. Když jsme se konečně vyškrábali až k místu s dutinou kalcitu. Samozřejmě od minule se výchoz ještě více sesypal, ale naštěstí jsem do dutiny při poslední akci naládoval noviny „kdyby náhodu“, aby se drúzy zbytečně nepoškodily.
dutina
Očištěné pokračování kalcitové dutiny.


Drúza kalcitu (staronová lokalita na ústecku). Velikost vzorku 80 mm.
   Před vlastní další prací jsem tedy musel vše pořádně odhrabat. Jakmile jsem měl místo očištěné, tak jsem se mohl pustit do práce. Jirka vedle mě spíše jen formátoval volné vzorky, které se zde nacházeli v dost hojném množství díky sesuvu mezi poslední a touto výpravou. Já jsem pokračoval ve vybírání minule otevřené hlavní části dutiny s naprosto čistými drúzami kalcitu. Dutina ani nebyla zborcená, což mi silně pomáhalo ve vybírání drúz, aniž bych je omylem poškodil. Samozřejmě jsem si musel ještě obkopat prostor kolem dutiny, abych některé z drúz dokázal bez úhony vyndat.


   Vzorků byla opět hromada a mnohé z nich byly adepti na zařazení do sbírky. No a pak jsem najednou odlomil jeden větší kus skály a za ním dutina končila. Její celková délka byla tedy přibližně 1,5 metru, ale je možné, že nějaký ten odžilek by se ještě mohl znovu otevřít a její délka by tak mohla být ještě delší. Vzorky ze samého konce dutiny byly charakteristické především svou velikostí, jelikož měli běžně mezi 10 – 20 cm. Vyndávali se velmi snadno, jelikož byly v podstatě „na volno“ zavěšené na stěně na drti kamínků. Zajímavé bylo také to, že mnoho z nich na sobě mělo pseudomorfózy po radiálních agregátech tvořených původně zeolity, pravděpodobně thomsonitem.
kalcit
Drúza kalcitu (staronová lokalita na ústecku). Velikost vzorku 77 mm.


Velká drúza kalcitu (staronová lokalita na ústecku). Velikost vzorku 163 mm.
   Nejlepší vzorek však vypadl až v závěru dobývání a to z nenápadné kapsy u stropu dutiny. Z této asi 20 cm kapsy jsem vytáhl krásnou do oranžova zbarvenou drúzu, kterou hodnotím jako naprosto nejlepší vzorek z celé dutiny. Velmi mě pak potěšil další sbírkový kalcit, který ale kupodivu nebyl přímo z dutiny, ale z jejího okolí, když jsem se pokoušel ještě zjistit, jestli část dutiny nepokračuje směrem vzhůru. Jedná se o skalenoedr kalcitu vyčuhující z bílé krystalické podložky tvořené drobnnými fakolitky. Po vybrání dutiny jsem se ještě pokusil pokračovat směrem vzhůru, kde byla vidět velká trhlina s volným prostorem. Nicméně v tomto místo místě už žádné minerály nebyly. 


   I tak jsem měl pak problém vybrat si z velké hromady vzorků. Přestože jsem naplnil dva kbelíky a batoh, tak zde tak stejné množství drúz kalcitu ještě zůstalo. Vzhledem k tomu kolik vzorků z této dutiny mám jsem si řekl, že je zde už opravdu nechám a nebudu se pro ně stavovat jako po výpravě, kdy jsem tuto dutinu objevil. Bylo také zajímavé sledovat, jak se lokalita rychle mění během necelého měsíce. Původně jsem sem šel začátkem dubna a stromy se pomalu probouzeli ze zimního spánku. No a teď jsme se už prodírali zeleným lesem. 
kalcit
Sbírková ukázka skalenoedru kalcitu na bazanitu (staronová lokalita na ústecku). Velikost vzorku 88 mm.


Nejlepší sbírková drúza kalcitu z 1,5 metru velké dutiny (staronová lokalita na ústecku). Velikost vzorku 113 mm.
   U auta jsem byl rád, že jsem vše zvládl donést zpět a po umytí jsem byl ještě radši. Tato lokalita jistě nevydala všechna svá tajemství a hned vedle se nachází další výchoz, který by mohl být zajímavý, nicméně k tomu jsme se zatím nedostali. Věřím, že by tam mohly být taktéž zajímavé ukázky minerálů, tak třeba příště až budu mít objevitelské manýry, tak k tomuto výchozu zajdu kouknout…


VIDEO = Objev kalcitové dutiny na staronové lokalitě u Ústí nad Labem - 3. část (8.5. 2021)
FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Drúza kalcitu
FOTO 2 = Drúza kalcitu
FOTO 3 = Drúza kalcitu
FOTO 4 = Drúza kalcitu
FOTO 5 = Drúza kalcitu
FOTO 6 = Polokulovité pseudomorfózy po zeolitech v paragenezi s fakolitem
FOTO 7 = Velká drúza kalcitu
FOTO 8 = Sbírková ukázka skalenoedru kalcitu na bazanitu
FOTO 9 = Drúza kalcitu
FOTO 10 = Drúza kalcitu
FOTO 11 = Velká drúza kalcitu
FOTO 12 = Velká drúza kalcitu
FOTO 13 = Nejlepší sbírková drúza kalcitu z 1,5 metru velké dutiny




Jakub Mysliveček ©