minj
Lokality

 Mineralogická  burza

18. ročník amatérské burzy minerálů v Praze Strašnicích
(den konání 4.2. 2023)

burza

Ještě krátce před devátou hodinou, kdy se burza měla oficiálně otvírat, jsem se rychle vydal na obhlídku burzy. Normálně to nedělám, abych nebyl příliš v mínusu hned na začátku, ale dnes jsem se rozhodl jinak.


   Letos se konečně konala oblíbená burza ve Strašnicích ve svůj klasický termín, tedy na pomezí ledna až února a vlastně se jednalo o první burzu letošního roku, jak tomu vždy bylo. Burza byla v roce 2021 odvolána kvůli covidu a minulý rok ve svůj standartní termín nakonec také ze stejného důvodu. Přesto se pak burza konala 28. května 2022, nicméně já si burzu moc neužil, jelikož jsem zrovna ten den předával náš pražský byt, takže jsem na burze byl jen asi hodinku na začátku a půl hodinky na konci, nic jsem si nekoupil a popravdě jsem tehdy ani téměř žádné vzorky neudal (a to co se udalo nestačilo ani na zaplacení stolů), takže jsem o burze ani nepsal.
burza

Mimo hlavní chodbu se vystavovatelé najdou také v celkem 8 třídách.



Stůl Jirky Zikeše se vždy snadno pozná podle možnosti koupě časopisu Minerál.
   Letos jsem se ale opravdu těšil, jelikož už mám prostě šutrácký absťák a ten trvá už moc dlouho. Proto když se moc nedostávám do terénu, tak jsem rád za možnost něco koupit na burze a to ve Strašnicích se vždy něco pěkného sehnat dá. Burza je sběrateli často nazývána jako „Amatérka“, a přestože se mi toto označení nelíbí, tak to dobře označuje hlavní povahu burzy – prostě jsou tu převážně samí sběratelé amatéři. Samozřejmě se sem tam najde i nějaký ten obchodník, ale na druhou stranu na burze všichni dostanou malou školní lavici bez možnosti elektrické přípojky a prostě je to taková klidnější akce, což mám rád.


   S Martinem jsme na burze byli už krátce po sedmé hodině, a jelikož jsme dostali stoly hned blízko vchodu v hlavní chodbě, tak jsme nemuseli krabice nosit moc daleko (každý rok se více a více přibližujeme ke vchodu :-D ). Krabicový systém mě osobně hodně vyhovuje, jelikož si doma prostě udělám plánek, jak mám poskládat krabice podle čísel, na burze je takto jen vyskládám, odklopím víka, některé vzorky nastavím tak, aby byly pěkně vidět a mám hotovo. Toto vše mi většinou zabere kolem 10 minut, ale dobře si pamatuji doby, kdy jsem vozil vzorky poctivě zabalené v přepravkách, k tomu ubrus a po složitém vyložení všech vzorků na stůl (a seřazení, aby to dávalo smysl) nastalo ještě hledání správných cedulek. No byl to boj většinou na hodinu, ale i víc. A má nabídka byla jako vždy stejná, tak se nechci zase opakovat. :-)
burza

Stůl Petra Gadase, kde jsem zbystřil a dobře jsem udělal, jelikož Petr měl v šedé přepravce krásný vzorek magnetitu ze Sobotína, který jsem sháněl už několik let.


magnetit

 Větší vzorek chloritické břidlice s oktaedry magnetitu (Sobotín). Velikost vzorku 107 mm. Zakoupeno od Petra Gadase za 900 Kč.
   Martin je na tom podobně, jen má menší vzorky, tak mu to trvalo trochu dýl, ale já využil čas na rychlou snídani (po burze ještě nemělo smysl se jít procházet, jelikož tu skoro ještě nikdo nebyl). Martin, jakmile připravil své vzorky, tak se ale šel hned projít a přišel se dvěma koupenými vzorky a slovy: “Oni to ještě nemají vybalený.“ No, kdyby to tak bylo, tak by nepřišel se dvěma vzorky. :-) Každopádně jsem se šel tedy asi 10 minut před devátou také projít a okukovat stoly. Těch co mě zaujalo bylo mnoho. Když půjdu postupně, tak pěkná byla nabídka achátů z Podkrkonoší od Alexe Medikuse. Chtěl jsem si nějaký koupit, ale to až kdybych neobjevil něco zajímavějšího dál po burze.


   A skutečně jsem o kus dál ve třídě objevil Petra Gadase a u něj na stole zajímavé vzorky všeho možného. Ale jakmile jsem uviděl luxusní vzorek chloritické břidlice s oktaedrickými krystaly magnetitu ze Sobotína, tak jsem to musel mít. Nevěděl jsem cenu (a doufal jsem, že to mou peněženku nebude tolik bolet), ale prostě to byl materiál, co jsem sháněl už několik let a teď byla možnost koupit opravdu dobrý vzorek. A když jsem navíc zjistil, že Petr za něj chce jen 900 Kč, tak to bylo jasné a vůbec jsem neváhal. Petr měl na stole ještě řadu dalších zajímavých vzorků jako třeba pěkný velký thomsonit z Pustého vrchu u Folknářů, ale do toho jsem už nešel (a později si ho koupil Martin). burza

Na burze mě ale jako jeden z hlavních stolů zaujala nabídka slovenského sběratele Petera Tučka.


azurit

Krásný vzorek krystalů modrého azuritu se zeleným malachitem (Špania Dolina - Piesky). Velikost vzorku 71 mm. Zakoupeno od Petera Tučka za 600 Kč.
   Pěkné leštěné vzorky měl i František Janouš. Zaujaly mě u něj především vzorky z Barrandienu a Krušek, ale opět jsem si to dal do kolonky „když zbydou peníze“ a šel jsem dál. Na burze byl opět pán, od kterého jsem si v Příbrami koupil za pár korun dokumentační ukázky vzorků označených jako „likvidace depozitu“, ale jelikož jsem už minule pokoupil co jsem potřeboval, tak jsem šel dál (ikdyž teda ta důlní lampa mě hodně lákala a stejně tak ty stříbrné minerály z Moldavy a Cínovce, které ale už byly dražší).


   Na této burze se vždy objeví nějaký ten jeden (či víc :-D ) sběratelů ze Slovenska, a jelikož vzorky odtud stále beru jako bývalé Československo a tedy je sbírám (přestože zahraničí normálně nesbírám), tak jsem doufal v nějaké pěkné vzorky. A v hlavní chodbě byl sběratel Peter Tuček, který sice zrovna nebyl u stolu, ale šutry na stole měl opravdu pěkné. No slintal jsem, ale hlavně mě uchvátil pěkný krystalový azurit s malachitem z Piesků. Cenovka chyběla a já si říkal, že přesně takový (jen drobátko větší) bych strašně chtěl. Jsem na tyhle vzorky prostě zatížený, a tak jsem si vzorek vyfotil a doufal, že při zpáteční cestě tu ještě bude. burza

V další třídě se u několika vystavovatelů našla další nabídka achátů, zde vzorky z Levína.


burza

No a velice mě také zaujala nabídka slovenského sběratele se vzorky karbonské flóry z Německa. Říkal jsem si, že pokud mi nějaké peníze zbydou, tak se tu pak ještě pro něco zastavím - to se mi tedy nepovedlo.
   Dál mě zaujal další stůl s acháty z Levína (ale i Maroka apod, ale jak jsem už psal – zahraničí kromě zeolitů a některých fosilek moc nesbírám). A pak jsem narazil na pana Ondreje Uhrina, který měl stůl čistě s karbonskou flórou z Německa. Ale to vám říkám – to byly krásný věci. Pán o vzorcích navíc pěkně povídal a ve mně se to lámalo. Přecijen měl tu i moje oblíbené Sphenophyllum a ty ceny… No vzal jsem si alespoň vizitku, protože mi bylo jasné, že dnes nemám šanci koupit si vše co potřebuji, ale mám kontakt, a tak mi něco říká, že brzy budu žhavit dráty. :-D


   Dál bylo k vidění pravdu vše od Příbrami, přes Písecko, Vysočinu, České středohoří, leštěnky z Krušných hor a jihu Čech a prostě kdo něco sháněl, tak to tu pravděpodobně sehnal. Jen se muselo dobře hledat, jelikož to množství šutrů byl masakr. Vždy si na těchto větších burzách říkám, že mezi sběrateli jsou neskutečné věci a z jedné burzy by se dalo poskládat pěkné muzeum. Zmínit ještě musím pěkné (ale drahé) vzorky luxusních analcimů z Petřkovické hůrky u Petra Černého – to byl taky masakr, ale na to jsem už opravdu neměl. O kus dál jsem ale koupil pěkný menší vzoreček taktéž analcimu, avšak z lomu Markovice u Čáslavi za pouhých 100 Kč. burza

Hlavní chodba v době maximálního ruchu  po půl jedenácté.


apatit

Pěkné ukončené apatity (Čejov u Humpolce). Velikost největšího krystalu 20 mm. Zakoupeno za 500 Kč.
   No už bylo 9:15 a já zjistil kolik lidí proudí hlavní chodbou proti mně. Rychle jsem tedy šel zpět a po cestě jsem se zastavil ještě pro ten azurit. Nakonec mě stál krásných 600 Kč, takže jsem ho samozřejmě hned bral a mám z něj radost. Na focení je to parádička. U stolu jsem pak zjistil nemilou věc a to že mi zmizel jeden vzorek hematitu z Mýtinky. Martin si ničeho nevšiml a měli jsme za to, že byl ukraden. Až druhý den po burze se mi ozval pán, že si ho normálně koupil, ale Martin si v tom shonu myslel, že se jedná o jeho vzorek, a tak mi o tom neřekl. No, nepříjemná záležitost. Pak už burza byla plná jen samých pozitiv. Výdělek mi nakonec ale nestačil na to, abych byl v plusu, jelikož u Martina jsem si těsně před burzou ještě zarezervoval 4 vzorky z Cínovce.


   No a tyto vzorky, přestože jsme o ceně hodně vyjednávali, byly drahé. Šlo ale o materiál, který už se jen tak nesežene a to topaz – var. pyknit (500 Kč), krásné krystalové topazy na jednom vzorku (1500 Kč), baryt v dutině cinvalditu (400 Kč) a nakonec tabulkový cerusit (900 Kč). Takhle – tou dobou jsem byl ještě v plusu relativně, ale burza už končila a já ještě neprošel druhou část chodby směrem od vchodu doprava. No a přes den jsem slyšel něco o apatitech z Čejova a akvamarínech z Živčáku, takže jsem se těsně před koncem burzy ještě šel vydat na prohlídku.  burza

Krátce před ukončením burzy jsem se ještě šel na popud kamarádky Dáši a Martina podívat na vzorky akvamarínů z Krásna od kamaráda Luďka Šimčíka.


akvamarín

 Krystal berylu - var. akvamarín (Krásno - živcový lom). Velikost vzorku 45 mm. Zakoupeno od Luďka Šimčíka za 1000 Kč.
   A to mě stálo 500 Kč za tři krystalky ukončených apatitů z Čejova a 1000 Kč (včetně slevy) za akvamarín z Živčáku. Akvoše měl kamarád Luděk Šimčík a to co se mu v lomu loni povedlo najít je něco neuvěřitelného, ale nebudu jmenovat. Kdo byl na burze, tak to mohl vidět. Ještě jsem zapomněl na vzorek devillínu ze Španie Doliny od Honzy Louna za 750 Kč (hlavní důvod koupě byla ale cedulka ke vzorku od J. Bernarda). No a když si to vše sečtete, tak jsem prostě v plusu být nemohl. :-D Takže můj plán vydělat si na osvětlení do sbírky jaksi nevyšel a ještě budu nejspíš shánět fosilky po mailu. No co se dá dělat… :-D


   Burza byla tedy super, dalo se sehnat mnoho zajímavého, já ji opět neprošel celou (ještě se mi to za celou dobu co burzu navštěvuji od roku tuším 2016 nepovedlo ani jednou), ale hlavně jsem měl radost, že jsem zase po nějaké době pokecal se známými tvářemi, povyměňoval nějaké informace o lokalitách a pár lidem nasadil brouka do hlavy (a oni mě také). No a radost mi taky udělal kamarád Ondra Procházka, který na burzu dorazil s „tajemnou“ papírovou taškou obsahující tři staré foťáky.  cerusit

Krystaly tabulkového cerusitu v dutině (Cínovec). Velikost vzorku 54 mm. Zakoupeno od Martina Pluhaře za 900 Kč.


baryt

Krystal barytu v dutině cinvalditu (Cínovec). Velikost vzorku 91 mm. Zakoupeno od Martina Pluhaře za 400 Kč.
   Jelikož se zajímám o focení a staré foťáky, tak jsem byl strašně rád za nové přírůstky do sbírky a to Zenita E se starým objektivem Industar 50/3,5 (obojí z roku 1968), Zeissem Ikon Nettar-Anastigmat (50. léta) a něčím co musím ještě identifikovat, ale také se jedná o měchový středoformát. Ve dvou foťácích byly ještě vložené svitkové filmy. No a k tomu ještě pár další staré fotovýbavy. Ondrovi jsem za to daroval jeden vzorek wolframitu z Hubru, který se mu líbil, a tak to bylo k oboustranné spokojenosti. A já se mám zase teď v čem vrtat a dávat do kupy, než foťáky půjdou na poličku. :-)


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)




Jakub Mysliveček ©