minj
Lokality


Loučná pod Klínovcem


loucna
Podoba lokality "Na sjezdovce" v prosinci roku 2015.
   Klasická mineralogická lokalita Loučná pod Klínovcem se nachází ve stejnojmenné obci na hranici mezi ČR a Německem přibližně 4 km vsv. od Božího Daru. Z geologického hlediska lokalita spadá pod loučensko-oberwiesenthalské vulkanické centrum tvořené alkalickými vulkanickými horninami uloženými v okolních metamorfovaných horninách krušnohorského krystalinika tvořenými převážně svory a fylity.

   Vulkanické horniny jsou zastoupeny především bazickými členy (bazalty, trachybazalty a bazaltické trachyandezity), ale bazické členy jsou prostoupeny několika žilami mladšího fonolitu. Všechny známé fonolitové žíly mají přibližně severojižní směr. Zajímavé jsou horniny xenolitů zastoupené především pyroxenity, v menší míře granitoidy. Západní část vulkanického centra na českém území byla ovlivněna post-magmatickými hydrotermálními procesy, díky kterým jsou vulkanické horniny impregnovány pyritem. Lokalita je známá také ve světě díky výskytu pseudomorfóz po krystalech leucitu velkých až 15 cm. Tyto pseudomorfózy, nazývané také „pseudoleucity“, jsou vázány na mladší fonolitové žíly, přičemž né všechny zjištěné fonolitové žíly tyto krystaly obsahují. Jsou známy minimálně čtyři fonolitové žíly s pseudoleucity („U tenisových kurtů“, „Na sjezdovce“, „U hřbitova“ a jedna žíla byla objevena při stavbě domů jz. od hřbitova). V rámci hmoty „pseudoleucitu“ došlo k úplnému nahrazení hmoty původního leucitu a to směsí živců a slíd. Zajímavé jsou různé stupně zachování původního vzhledu krystalu leucitu. Některé krystaly jsou svými krystalovými tvary dokonale zachovány a u jiných je původní krystalický tvar zcela zastřen. Dokonale zachovalé krystaly mají většinou rezavý až hnědý povrch, špatně zachovalé krystaly jsou pak povětšinou zrnité a jejich barva je béžová až světle béžová s žilkami rezavého limonitu. Velmi hojné jsou ukázky fonolitu se zarostlými pseudoleucity, které však není možné preparovat. Tento materiál je však velice efektní při naleštění větší plochy. Z dalších sběratelsky méně zajímavých minerálů nacházející se na lokalitě lze zmínit phillipsit, který vytváří drobné krystalky a povlaky v dutinách bazických alkalických hornin a také slídu ze skupiny biotit – flogopit nacházející se například v prostoru staveniště u silnice směr Boží Dar, kde byla odkryta stěna s vulkanickými horninami o délce přibližně 40 m. Jeho nedokonale omezené krystaly se zde místy vyskytují vcelku hojně a jejich přednostní orientace určuje směr toku magmatu.

 
loucna
Momentka ze záchraného výzkumu v červenci roku 2017.
loucna
Moment nálezu pěkné srostlice dvou krystalů pseudoleucitu sedící na fonolitu.
loucna
Pohled na žílu s krystaly pseudoleucitu.


   Ze sběratelského hlediska byla lokalita vždy tak trochu problémová. Byla objevena při stavbě tenisových kurtů a sběr místních pseudoleucitů tak byl omezen díky provozu na kurtech a vyhánění ze strany majitele (kdo by chtěl, aby mu vedle kurtu vznikaly jámy). Další vysledovaná žíla zvaná „Na sjezdovce“ se objevila při kopání elektrického vedení mezi světelnými stožáry osvětlující sjezdovku (světla pro noční lyžování). Opět zde byl střet zájmu mezi vlastníkem pozemku a sběrateli, jelikož jámy přímo podkopávali elektrické kabely uložené v zemi. Další žíla vycházející u hřbitova byla ze zřejmých důvodů nekopatelná a žíla objevená v roce 2017 se objevila v základu jednoho z dnes již stojících domů. Kvalita pseudoleucitů byla však velmi nízká a většina živců byla přeměněna v jílové minerály. Nejatraktivnější byla tedy žíla „Na sjezdovce“, která byla po ukončení provozu sjezdovky kutána podzemním výkopem jistého sběratele bez povšimnutí veřejnosti. Mimo tento skrytý podzemní výkop (dalo by se říci štolu) o délce několika metrů se po ukončení provozu sjezdovky začalo opět také kopat přímo z povrchu, což však nebylo tolerováno majitelem pozemku. Zajímavá šance ke sběru pseudoleucitu přišla v roce 2015, kdy zde začalo parcelování budoucí zástavby (příjezdové cesty, inženýrské sítě). Bohužel lokalita byla krátce na to silně zpopularizována na internetu, což způsobilo rychlou vysbíranost. Na druhou stranu bylo zachráněno velké množství vzorků, které by jinak skončili pod silnicí, případně pod nějakým domem. V létě roku 2017 pak proběhl záchranný výzkum (z důvodu blížící se zástavby), kdy bylo domluveno vyzvednutí části žíly s majitelem pozemku za spolufinancování NM a ČGS. Během 4 dnů byla žíla odkryta v délce přes 15 metrů, byl ověřen její vývoj a žíla byla minimálně do hloubky 4 metrů kompletně odtěžena. Získaný materiál byl rozdělen mezi organizace zajišťující tuto akci k pozdějšímu zpracování výzkumu. Při této akci bylo zjištěno, že žíla na obou svých koncích zastižených sběratelskými výkopy pokračuje do větší hloubky, je překryta významnými překryvy svahových sutí a postupně také vykliňuje. Bylo také zjištěno, že kvalitních ukázek pseudoleucitů bez vlivu zvětrávání obsahuje poměrově mnohem méně, než ukázek ovlivněných zvětrávacími procesy. Pozemek byl poté uveden do původního stavu a aktuálně se k místu blíží nová zástavba.

   Já osobně jsem lokalitu navštívil celkem osmkrát v rozmezí let 2015 – 2020, přičemž většinou se jednalo o krátké exkurzní návštěvy či návštěvy již po vybrání žíly. Pro mě nejzajímavější návštěva lokality proběhla v polovině listopadu 2015, kdy jsme zde celý den mohli celkem nerušeně vybírat obnaženou fonolitovou žílu s pseudoleucity. Druhá velmi zajímavá návštěva byla v první den otvírky žíly při záchranném výzkumu v létě roku 2017.


pseudoleucit
Pseudoleucit (Loučná pod Klínovcem). Velikost vzorku 45 mm. Nalezeno dne 8.11. 2015.
pseudoleucit
Srostlice pseudoleucitů na hornině (Loučná pod Klínovcem). Velikost vzorku 51 mm. Nalezeno dne 31.10. 2015.
pseudoleucit
Krystal pseudoleucitu na fonolitu (Loučná pod Klínovcem). Velikost vzorku 71 mm, nalezeno dne 12.11. 2015.
pseudoleucit
Zvětralý, ale hezký krystal pseudoleucitu na hornině (Loučná pod Klínovcem). Velikost vzorku 108 mm. Nalezeno dne 27.12. 2015.
pseudoleucit
Krystaly pseudoleucitu na fonolitu (Loučná pod Klínovcem). Velikost vzorku 88 mm, nalezeno dne 12.11. 2015.
pseudoleucit
Pěkný vzorek srostlice dvou krystalů pseudoleucitů na podložce (Loučná pod Klínovcem). Velikost vzorku 107 mm, nalezeno dne 12.11. 2015.
pseudoleucit
Můj nejlepší vzorek pseudolecitu nalezený toho dne (Loučná pod Klínovcem). Velikost vzorku 78 mm, nalezeno dne 12.11. 2015.
pseudoleucit
 Leštěná ukázka fonolitu se zarostlými krystaly pseudoleucitu (Loučná pod Klínovcem). Velikost vzorku 204 mm, nalezeno dne 24.7. 2017.
pseudoleucit
Leštěná ukázka fonolitu se zarostlými krystaly pseudoleucitu (Loučná pod Klínovcem). Velikost vzorku 210 mm, nalezeno dne 24.7. 2017.




Jakub Mysliveček ©