minj
Lokality


Mineralogicko-vulkanologická exkurze
po Českém středohoří (trasa A)

Nejbližší termín 20.4. 2024
!!! PLNĚ OBSAZENO !!!
(dostupnost pravidelně aktualizována)


   České středohoří je jedno z našich nejmladších vulkanických pohoří na území českého masivu. Toto pohoří vzniklo v paleogénu až neogénu přibližně před 38 až 23 miliony lety a jedná se o velmi zajímavou oblast s výskytem mnoha geologicky významných lokalit. Při našich exkurzích se blíže seznámíte s geologickými procesy, které vedly ke vzniku a dalšímu utváření českého masivu. Vysvětlen bude princip deskové tektoniky, stratigrafické členění českého masivu a detailnější regionální geologie oblasti Českého středohoří a oherského riftu, ve kterém toto pohoří leží. Zjistíte, že České středohoří je složitý komplex rozmanitých vulkanických a  vulkanosedimentárních hornin a tyto horniny si blíže petrograficky rozebereme přímo na konkrétních lokalitách. Hlavní součástí exkurzí po Českém středohoří je možnost sběru typických místních minerálů, o kterých si samozřejmě uvedeme spoustu informací. Exkurze se konají ve 3 trasách (A, B, C) a lokality pro jednotlivé exkurze jsou voleny v zájmu určitých vulkanologických faktorů. Výklad je podáván tak, aby jej pochopil i úplný začátečník v oboru geologie a jakékoliv otázky či nejasnosti při přednáškách rádi zodpovíme a objasníme (pro exkurze po trase B a C je vhodné se nejprve zůčastit exkurze po trase A). Exkurze jsou vhodné pro osoby ve věku 10 - 65 let (avšak je nutné zvážit případná zdravotní rizika a schůdnost terénu na některých lokalitách). Věnovat se vám bude buď 1 nebo 2 průvodci (oba vystudovaní geologové) v závislosti na počtu účastníků. Počet účastníků je omezen z důvodu maximální možné kapacity lokalit na celkem 15 osob. Cena jedné exkurzní trasy je 600 Kč dospělý, 400 Kč dítě do 15 let.


Program exkurze trasy A:

   Mineralogicko-vulkanologická exkurze po Českém středohoří (trasa A) má za cíl představit vám základní geologické poměry na Zemi, v českém masivu a nejvíce se budeme věnovat geologii vulkanického komplexu Českého středohoří. Účastníci si na vlastní oči prohlédnou horniny, které tvoří podloží tohoto vulkanického pohoří, žíly vulkanických hornin, velká vulkanická tělesa, variabilitu hornin Českého středohoří a množství minerálních druhů, které místní horniny obsahují. Pro doplnění se však také podíváme na stratigrafické členění tohoto vulkanického pohoří a na jedné z lokalit se budeme věnovat také paleontologii. Tato trasa představuje teoretický základ pro absolvování dalších exkurzních tras (není povinná, ale je více než vhodné se jí zůčastnit jako první trasy pro získání základních znalostí). Exkurze se koná vždy konem dubna.


trasaa
Mapa s exkurzními lokalitami Mineralogicko-vulkanologické exkurze po Českém středohoří trasy A.


   Exkurzi začínáme v Ústí nad Labem, ve čtvrti Vaňov. Zde nejprve vystoupáme na skalní útvar Vrkoč, odkud je pěkný výhled do údolí Labe. Účastníci exkurze dostanou na této vyhlídce základní obsáhlou přednášku ze základů geologie. Bude vysvětlena desková tektonika, tvorba českého masivu, jeho další vývoj přes zaplavení křídovým mořem, tvorbu oherského riftu za vzniku vulkanických komplexů Českého středohoří a Doupovských hor a nakonec si ukážeme erozní působení na místní vulkanický komplex, které je velmi dobře pozorovatelné právě z této vyhlídky, kde přednáška proběhne. Samozřejmostí je pohled do geologické mapy a bližší regionální geologie oblasti. Poté se přesuneme k Vaňovskému vodopádu, kde si uděláme další přednášku o přívodních drahách, lávových výlevech a osvětlíme si tvorbu čedičových sloupců nejen na této lokalitě. Nakonec sestoupíme zpět k parkovišti, kde si ukážeme a vysvětlíme vznik skalního útvaru Vrkoč. Na této lokalitě není možný sběr minerálů.


vrkoc
Skalní útvar Vrkoč ve Vaňově.
vodopad
Vaňovský vodopád na Podlešínském potoce.


   Poté zamíříme do obce Suletice poblíž Velkého Března. V okolí obce se v minulosti doloval lignit až hnědé uhlí, takže si povíme o mělkých sladkovodních jezerech a bažinatých močálech, které se zde mezi sopkami v oligocénu hojně vyskytovaly. Poté zamíříme na lokalitu alterované vulkanické horniny s vysokým obsahem krystalů minerálů ze skupin amfibolu a klinopyroxenu. Jedná se o kaersutit, který společně s klinopyroxenem (souhrně označovaný jako augit) tvoří nejkvalitnější (né největší) ukázky těchto minerálů v Českém středohoří. Jelikož jsou oba minerály pro laika od sebe téměř nerozpoznatelné, tak si povíme, jaké jsou rozdíly mezi těmito minerály. Na lokalitě se dají najít také minerály zeolitové skupiny, především chabazit a vzácněji thomsonit. Opět budeme nějakou dobu uvedené minerály sbírat.


suletice
Výchozy alterované vulkanické horniny u obce Suletice.
amfibol
Krystaly kaersutitu v alterovaném vulkanitu z lokality Suletice. Velikost vzorku cca 8 cm.


   Následně se přesuneme na děčínsko, kde jako první lokalitu navštívíme opuštěný kamenolom u obce Ludvíkovice. V jednotivých etážích bývalého lomu lze pozorovat sekvenci laharů, které místy obsahují mineralizovaná dřeva a dutiny s minerály. Ukážeme si polohu vulkanických napadávek a nakonec budeme provádět sběr oligocénní flóry v nadložních vulkanoklastických horninách. Tato lokalita je tedy zajímavá jak z vulkanologického, tak z paleontologického hlediska.


ludvikovice
Zarůstající kamenolo u obce Ludvíkovice.
kapradina
Otisk listu Rumohra recentior (Ludvíkovice).
Velikost vzorku 93 mm.


   Poslední lokalitou je Pustý vrch u Folknářů. Tato lokalita byla kdysi na konci 19. století malým lůmkem, který v 70. letech 20. století objevili sběratelé minerálů a dnes se jedná o jednu z nejvyhledávanějších mineralogických lokalit Českého středohoří. V místní velmi pevném trachybazaltu budeme hledat zeolity, především thomsonit s phillipsitem a dále zde vzácnější gismondin. Povíme si jak vznikají vulkanické jeskyně, které se na Pustém vrchu vyskytují častěji než jinde v Českém středohoří a jednu takovou z velké části zavalenou jeskyni si ukážeme. Na lokalitu se jde přibližně 1 km po pastvině, kde se mohou pást krávy. Pokud se tak stane, místo této lokality navštívíme alternativní zeolitovou lokalitu v blízkém okolí a to Dobranku u Dobrné.


folknare
Starý lom na Pustém vrchu u Folknářů se stal vyhledávanou mineralogickou lokalitou.
thomsonit
Dutina s polokoulemi thomsonitu z Pustého vrchu u Folknářů.


Co sebou:

   Pevnou obuv (rozhodně né sandály, žabky či holiny), oblečení do přírody, v případě slunného počasí opalovací krém, v případě deštivého počasí deštník či pláštěnku (pouze v případě menších přeháněk, při horší předpovědi bude exkurze přesunuta na náhradní termín). Důležitým pomocníkem bude kladívko (minimálně 500 gramů) a palička (ideálně kolem 2 kg). Dále majzlíky různých velikostí (hodí se s plochou i ostrou kulatou špičkou), noviny na balení vzorků, propiska a cedulky na popisky (jelikož paměť je zrádná v jakémkoliv věku) a rukavice pro ochranu rukou před ostrými hranami hornin. Dále doporučuji lupu, ochranné brýle proti odlétajícím střepům a dobrou svačinu + dostatek tekutin a zahnání žízně. :-) Osobně doporučuji malý zápisník, který se vejde do kapsy a k němu tužku či propisku.

   Pokud má někdo zdravotní problémy, které by se v průběhu exkurze mohly projevit, pak mi dejte tuto informaci vědět emailem na mineralogickeexkurze@seznam.cz. Vaše účast je podmíněná předchozí konzultací a zvážením rizik. V případě že bychom došli k závěru, že pro Vás účast na knferenci není vhodná a již jste exkurzi zaplatili, tak Vám vrátíme platbu zpět. Před začátkem exkurze podepisujete prohlášení, kde souhlasíte s tím, že jste žádné důležité skutečnosti ohledně svého zdraví nezatajili a že si ručíte za své činy, které by mohly ohrozit zdraví ostatních účastníků.


Pravděpodobné mineralogické nálezy podle lokalit:

Vaňov: bez možnosti sběru
Suletice: kaersutit, Cr-diopsid, chabazit, vzácněji thomsonit
Ludvíkovice: oligocénní flóra, zeolitizovaná dřeva, analcim
Pustý vrch u Folknářů: thomsonit, phillipsit, vzácněji gismondin, kalcit

Náhradní lokalita Dobranka u Dobrné: phillipsit, natrolit, kalcit, vzácněji thomsonit


UPOZORNĚNÍ:

   Při exkurzi musí každý dávat pozor nejen na své zdraví, ale také na zdraví ostatních účastníků. Nevhodné chování typu shazování balvanů mezi ostatní či nebezpečná manipulace s nářadím, která by mohla mít za následek úraz, mohou skončit okamžitým vyloučením účastníka z exkurze!


Souhrn základních faktů:

Objednávka exkurze: www.prokameny.cz
Dotazy ohledně exkurzí: mineralogickeexkurze@seznam.cz
Nejbližší termín konání exkurze: 20.4. 2024 (náhradní termín 27.4. 2024)
!!! PLNĚ OBSAZENO !!!
Začátek exkurze: 8:30 ve Vaňově (účastníci budou detailně informováni emailem)
Konec exkurze: přibližně v 17:30 na lokalitě Pustý vrch u Folknářů
Počet účastníků: 10 - 15 osob
Cena exkurze: 600 Kč/dospělý, 400 Kč/dítě (do 15 let)


Info na závěr:

   Bylo by ideální kdyby účastník měl možnost dopravy vlastním vozem. Jsem schopen zajistit místo pro max. 3 účastníky v mém voze s vyzvednutím i vyložením na nádraží v Ústí nad Labem. Náklady za ujeté kilometry se rozdělí mezi posádku vozu a nejsou v ceně exkurze. Pokud byste chtěli místo v autě sdělte mi to prosím v přihlašovacím emailu.
   Pokud máte vlastní vůz a budete ochodni případně nějakého účastníka přibrat, napište mi prosím tuto skutečnost na email mineralogickeexkurze@seznam.cz včetně místa odkud pojedete. Děkuji.

Všichni zájemci jsou vítáni! :)


ucastnici
Účastnici 6. ročníku exkurze v roce 2021 (reportáž z této exkurze).




Jakub Mysliveček ©